Niemcy chcą zrezygnować z maseczek

Niemcy powoli wychodzą z epidemii koronawirusa, Dziś, po raz pierwszy od ponad ośmiu miesięcy, władze sanitarne zgłosiły mniej niż 1000 nowych przypadków zakażenia w ciągu ostatniej doby. Władze planują stopniowe znoszenie obostrzeń.

pixabay.com/imperioame

Instytut Roberta Kocha poinformował w poniedziałek o 549 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu doby. Ostatni raz liczba nowych dziennych zakażeń była trzycyfrowa 21 września, kiedy było ich 922.

Siedmiodniowa zachorowalność (liczba zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia) spadła do poziomu 16,6.

Tydzień temu liczba zakażeń wynosiła 1117. Siedmiodniowa zachorowalność osiągnęła przed tygodniem poziom 24,3.

W całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 10 nowych zgonów. Tydzień temu były 22 ofiary śmiertelne koronawirusa.

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej federalny minister zdrowia Jens Spahn opowiedział się za zniesieniem wymogu stosowania maseczek.

- Przy spadającej liczbie zachorowań, powinniśmy przyjąć podejście etapowe: w pierwszym kroku można zrezygnować z obowiązku noszenia masek na zewnątrz

, powiedział polityk CDU w rozmowie z gazetami Funke Mediengruppe. - W regionach o bardzo niskiej zachorowalności i wysokim wskaźniku szczepień, stopniowo również w pomieszczeniach zamkniętych - stwierdził minister.

Jednakże noszenie masek jest nadal zalecane nawet bez obowiązku ich stosowania, na przykład podczas podróży lub spotkań w pomieszczeniach zamkniętych, podkreślił.

Ekspert ds. zdrowia socjaldemokratycznej partii SPD Karl Lauterbach również popiera postulat stopniowego zaprzestania używania maseczek. Na zewnątrz wymóg maski nie jest już przydatny i nie jest już konieczny w wielu obszarach, stwierdził Lauterbach w porannym magazynie telewizji ARD i ZDF. Jeśli strefy dla pieszych nie są przepełnione, rezygnacja z masek jest "wykonalna". Jego zdaniem "w obszarach, w których częstość występowania (koronawirusa) jest jednocyfrowa, można również ostrożnie złagodzić wymagania dotyczące maseczki w pomieszczeniach".

Od początku pandemii RKI naliczył W Niemczech 3 715 518 potwierdzonych zakażeń Sars-CoV-2. Jednak rzeczywista całkowita liczba może być znacznie wyższa, ponieważ wiele zakażeń nie jest wykrywanych.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#koronawirus

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo