Kaczyński porozumiał się z Kukizem. "Podejmiemy ryzyko wprowadzenia tego w życie"

To porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw dla programu Kukiz’15 - na początku to ustawy antykorupcyjna, o dniu referendalnym oraz o sędziach pokoju. Nasi koledzy zaś będą wspierać Polski Ład i to wszystko, co jest potrzebne, by obecny układ w parlamencie trwał - przekazał dziś prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, występując wspólnie z Pawłem Kukizem.

Facebook/@pisorgpl

Zostało zawarte porozumienie programowe między Prawem i Sprawiedliwością a Kukiz’15. To porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw dla programu Kukiz’15 - na początku to ustawy antykorupcyjna, o dniu referendalnym oraz o sędziach pokoju. Nasi koledzy zaś będą wspierać Polski Ład i to wszystko, co jest potrzebne, by obecny układ w parlamencie trwał - przekazał na początku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył, że to ważne przedsięwzięcie. - Pan Paweł Kukiz ma wiele atrakcyjnych, ciekawych pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego - dodał.

- Podejmiemy ryzyko wprowadzenia tego w życie. W taki sposób, by w każdym przypadku było to zgodne z konstytucją - podkreślił.

-  Z drugiej strony wsparcie ze strony tej formacji jest dla nas bardzo ważne ze względu arytmetyki parlamentarnej, ale stanowi też rozszerzenie spektrum poglądów obywateli, do których możemy docierać - mówił prezes PiS. 

Po tym głos zabrał lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.

- Chciałem się podzielić swoją radością porozumienia programowego. Pierwszy raz od sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego

- rozpoczął.

- Umowa z naszej perspektywy jest bardzo korzystna. Zjednoczona Prawica to jedyna opcja, władna wprowadzić te kluczowe zmiany ustrojowe. Powołany zostanie też zespół do spraw nadania każdemu obywatelowi Rzeczpospolitej indywidualnego biernego prawa wyborczego - tłumaczył.

- Co do popierania Polskiego Ładu, większego problemu z tym mieć nie będziemy. Przy okazji chciałem podziękować Prawu i Sprawiedliwości za skorzystanie z kilku pomysłów Kukiz’15, jeszcze z ubiegłej kadencji - wskazał.


Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, który prowadził rozmowy z PiS dotyczące poszczególnych projektów, przekazał, że porozumienie dotyczy pakietów ustaw, czyli rozwiązań dla rolnictwa i konsumentów, a także rozwiązań proobywatelskich, antykorupcyjnych i zmierzających do transparentności państwa. "Jest też kilka rzeczy gospodarczych" - zaznaczył.

Kukizowi zależy m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju, tzw. ustawę antykorupcyjną oraz rozpocząć prace nad wprowadzeniem w Polsce ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu.

Wśród rozwiązań, na poparciu których zależy PiS są projekty znajdujące się w Polskim Ładzie, czyli programie społeczno-gospodarczym na okres po pandemii, firmowanym przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Fundamenty programu to m.in. obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z gwarantowanym wkładem własnym i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Pierwsze efekty porozumienia pomiędzy Kukiz'15 a PiS są już widoczne. Do Sejmu w pierwszych dniach czerwca wpłynął projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Oprócz posłów PiS i Kukiz'15 podpisali się pod nim posłowie koła Polskie Sprawy (dwójka z nich: Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka to byli współpracownicy Kukiza). Proponowane w projekcie rozwiązania nowelizują szereg ustaw, m.in. Kodeks karny, ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawę o partiach politycznych oraz ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Głównym celem projektu jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję.

 

Źródło: niezalezna.pl

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo