Litwa solidarna z Polską. MSZ pisze o "wypaczeniu historii"

Ministerstwo spraw zagranicznych Litwy wyraża solidarność z Polską, która protestuje przeciwko decyzji białoruskiego reżimu o ogłoszeniu 17 września białoruskim świętem narodowym i zdecydowanie sprzeciwia się zniekształcaniu faktów historycznych - przekazał resort w komunikacie.

zdjęcie ilustracyjne/ pxhere.com/CC0

„17 września to jedna z najbardziej bolesnych dat w historii Polski” – podkreślił cytowany w oświadczeniu szef MSZ Gabrielius Landsbergis.

Wyrażając solidarność z Polską, minister podkreśla, że „decyzja Mińska o ogłoszeniu 17 września Dniem Jedności Narodowej pokazuje cyniczny i wypaczający stosunek obecnych władz białoruskich do pamięci historycznej, który demonstruje ignorancję wobec dwóch najbrutalniejszych zbrodni europejskich reżimów totalitarnych w XX wieku”.

MSZ Litwy przypomina, że 17 września 1939 roku Związek Radziecki na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow i jego tajnych protokołów podstępnie zaatakował Polskę i było to drugie uderzenie w Polskę zaledwie kilka tygodni po ataku nazistowskich Niemiec.

W oświadczeniu wskazuje się, że mieszkańcy zajętych terenów, w tym Białorusini, byli brutalnie represjonowani, a w rozpoczętej wojnie „Europa, a w szczególności naród białoruski, poniosła ogromne straty i ofiary”.

„Gloryfikacja tej daty jest pogardą wobec ofiar totalitarnego reżimu nazistowskiego i sowieckiego, próbą odcinania korzeni europejskiej Białorusi i wielowiekowego europejskiego dziedzictwa Białorusinów, tworzonego wspólnie z Litwinami, Polakami i Ukraińcami”

- czytamy w oświadczeniu litewskiego MSZ.

W poniedziałek Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o wprowadzeniu nowego święta Dnia Jedności Narodowej. Będzie on obchodzony 17 września, który jest oficjalnie uważany za dzień „zjednoczenia Białorusi Zachodniej z białoruską Socjalistyczną Republiką Radziecką, będącą częścią ZSRR”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo