Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes NBP: pojawiają się sygnały, że skala szoków, jakie doprowadziły do inflacji, stopniowo się zmniejsza • • • Szef NBP: napływające dane potwierdzają scenariusz stopniowego spowolnienia wzrostu naszej gospodarki • • • Prezes NBP: mimo obserwowanego spowolnienia nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia jest bardzo niska • • • Glapiński o ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej: "To zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek. Rada nie podjęła decyzji o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek" • • • Prezes NBP: w 2023 r. poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu ws. tarczy antyinflacyjnej i zmian cen regulowanych • • •

Tusk właśnie zapowiedział powrót do Polskiej polityki? "Budka nie daje ludziom pewności"

Mentalnie, emocjonalnie, życiowo ja jestem gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski, moim zdaniem, bieg zdarzeń. Ja tu jestem cały czas. Dlatego rozmawiam z wieloma osobami na ten temat - powiedział były premier Donald Tusk. Ocenił również , że Borys Budka jest dobrym szefem Platformy Obywatelskiej, ale "chyba nie daje w tej chwili ludziom pewności".

Donald Tusk
Fotomag

W rozmowie z TVN24 Tusk, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej, zaznaczył, że w życiu występował już w różnych rolach. "Czasami to były sytuacje i trudne, a czasami zdawało się że i beznadziejne" - stwierdził. Czas kiedy był premierem - podkreślił - był niezwykle intensywny i miał możliwość podejmowania decyzji, "nie zawsze mądrych, jak to w życiu".

"To poczucie, że jest się w polityce po to, żeby zmieniać rzeczywistość, podejmować decyzje, jakoś odcisnąć piętno, to jest najbardziej ekscytujące, bo generalnie polityka potrafi być bardzo nudna, kiedy nie ma się siły sprawczej. To jest ten ból, który dzisiaj jest widoczny na twarzach wielu liderów opozycji, ja znam ten ból"

- powiedział Tusk.

Tusk nową energią

Odpowiadając na kolejne pytania stwierdził, że jest oczywistym, że przy jego poglądach i doświadczeniu chciałby, aby "w Polsce doszło do zmiany politycznej". Dodał, że rozmawia z uczestnikami życia publicznego w Polsce, szczególnie po stronie opozycji, o tym jak może pomóc by przerwać impas. Według niego, potrzeba nowej energii i pewnego nowego ładu w polskiej opozycji.

Pytany jak widzi swoją rolę Tusk odparł, że "niebo jest granicą". "Nie wyznaczam sobie żadnych ograniczeń (...) ja naprawdę dzisiaj nie mam potrzeby spełnienia jakiejś ambicji personalnych, natomiast mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce i tego ładu wolnościowego" - zaznaczył.

"Mam poczucie, że trzeba znowu zainwestować wszystko co tylko można żeby wolność, czy demokracja czy przyzwoitość w życiu publicznym nie była tylko marzeniem, ale żeby znowu stała się faktem. Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotów podjąć każdą decyzję żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny moim zdaniem dla Polski bieg spraw"

- oświadczył.

Zdaniem Tuska najważniejsze jest odbudowanie synergii w opozycji. "Żeby ludzie, szczególnie liderzy opozycji, mieli wobec siebie trochę więcej zrozumienia i czułości wobec siebie" - stwierdził zaznaczając, że nikomu nie chce wchodzić w drogę.

"Nie chcę gdzieś tam w tryby sypać piachu, bo to byłoby kompletnie bez sensu, dlatego rozmawiam z nimi w jaki sposób mogę pomóc" - powiedział Tusk.

Przywództwo w PO

Pytany czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego, PO "jako partia odpowiedzialnego centrum" jest absolutnie niezbędna "jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych".

Poproszony o ocenę przywództwa Borysa Budki, Tusk zwrócił uwagę, że objął on stery PO w trudnym okresie dla partii i było to dla niego poważne wyzwanie.

"Z całą pewnością Platforma wymagała wtedy nowego impulsu, Borys Budka potrafił to zrobić, a później przeprowadził PO przez bardzo krytyczny moment"

- dodał. "Jest dobrym szefem, który chyba nie daje w tej chwili ludziom pewności" - ocenił zaznaczając, że nie chce go oceniać i woli porozmawiać z Budką bezpośrednio.

"Wolę pomóc naprawić w tej chwili sytuację w Platformie, niż komentować jej wewnętrzne niepokoje w mediach" - powiedział Tusk. Poinformował, zapewne jeszcze w czerwcu będzie rozmawiał z Budką o tym, w jaki sposób wzmocnić PO oraz opozycję.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

#Polska #polityka

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo