Eskalacja antysemityzmu w Niemczech. Stany Zjednoczone "głęboko zaniepokojone"

W Niemczech od tygodni notuje się rosnącą liczbę ataków na synagogi, Żydów i instytucje żydowskie. Departament stanu USA pytany o te niepokojące statystyki odpowiedział, że "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokimi poziomami antysemityzmu".

/ zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Quinn Dombrowski/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

W reakcji na eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów w Niemczech. Policja donosiła o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela oraz brutalnych atakach na wyznawców judaizmu.

Z kolei w 2020 roku niemiecka policja odnotowała najwięcej przestępstw przeciwko Żydom od początku prowadzenia statystyk. Średnio każdego dnia w Niemczech dochodzi do sześciu ataków na Żydów.

Zapytany o to Departament Stanu USA podkreślił zaangażowanie administracji urzędującego prezydenta USA Joe Bidena w walkę z antysemityzmem w kraju oraz za granicą. Instytucja powołała się na słowa prezydenta, że "każdy z nas musi być czujny i otwarcie przeciwstawiać się odradzającej się fali antysemityzmu oraz innych form bigoterii czy nietolerancji u nas czy dookoła świata".

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokimi poziomami - a w niektórych miejscach wzrastającymi liczbami incydentów - antysemityzmu w wielu krajach. Stany Zjednoczone nie są obojętne na te incydenty i musimy traktować poważnie przemoc, która często towarzyszy antysemityzmowi oraz niebezpieczne kłamstwa, które leżą u jej podłoża. Musimy zestawiać kłamstwa z faktami oraz odpowiadać sprawiedliwością na przestępstwa na tle nienawiści"

- przekazano w oświadczeniu.

Departament Stanu podał jakie wysiłki zamierza podjąć żeby zwalczać antysemityzm na świecie, wśród nich znalazło się m.in.: "rozpoznawanie oraz potępianie przejawów antysemityzmu; budowanie koalicji w celu promowania tolerancji; praca z sojusznikami i partnerami żeby zapewnić fizyczne bezpieczeństwo społecznościom żydowskim, pomoc krajom w rejestrowaniu przypadków, śledztwie, stawianiu oskarżeń oraz wyznaczaniu odpowiednich kar za przestępstwa na tle nienawiści".

W oświadczeniu zapewniono, że przedstawiciele Departamentu Stanu spotykają się z przywódcami rządów innych krajów, społeczeństwami obywatelskimi oraz wspólnotami religijnymi na całym świecie aby "realizować priorytety polityczne" i omawiać kroki jakie można podejmować w walce z antysemityzmem oraz - szerzej - w promowaniu wolności Żydów. W tym celu angażują się w działania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Niemcy #USA #Izrael #antysemityzm

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo