Zespół pocovidowy u dzieci

Liczba nowych powikłań po zarażeniu się wirusem SARS-CoV-2 u najmłodszych stale rośnie. Eksperci przewidują, że po ostatnim szczycie zakażeń, najprawdopodobniej czeka nas fala zachorowań dzieci na PIMS, czyli pocovidowego zespołu dziecięcego. Pediatrzy zwracają uwagę na jego bardzo ciężkie i złożone objawy, które mogą do-prowadzić do zagrożenia życia.

Daniela Dimitrova/pixabay

Zespół PIMS jest powikłaniem po COVID-19, a za jego przyczynę uznaje się reakcję immu-nologiczną układu odpornościowego na zakażenie SARS-CoV-2. Występuje głównie u dzieci między 0-18 rokiem życia. 

Jeśli zakażenie było bezobjawowe, to jego skutki mogą być widoczne nawet po około 2-4 tygodniach po przebytej chorobie. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że ich pociecha była zarażona koronawirusem. Pierwszy zdiagnozowany przypadek w Polsce pojawił się w maju 2020 roku. PIMS często porównywany jest do choroby Kawasakiego ze względu na pojawiające się podobne symptomy.
- mówi dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista medycyny integracyjnej.

Podobnie jak choroba Kawasaki, zespół pocovidowy objawia się głównie gorączką oraz objawami takimi jak: bardzo silne bóle brzucha, biegunka, wymioty, wysypka, drgawki, bezmocz lub skąpomocz, zapalenie spojówek, wysuszone i spierzchnięte usta, zapalenie brodawek języka tzw. „malinowy” język, obrzęk dłoni oraz stóp, osłabienie, powiększone węzły chłonne, bóle głowy i gardła. Jeśli gorączka stale się utrzymuje oraz pojawiają się co najmniej dwa z wymienionych powyższej oznaków rodzice powinni jak najszybciej skonsultować się z leka-rzem pierwszego kontaktu i nie lekceważyć żadnych pojawiających się symptomów.

Choroba może przebiegać z różnym nasileniem. Zespół PIMS nazywany jest wieloukłado-wym, ponieważ objawy mogą również wystąpić w innych z układów, np.:
·    układ oddechowy – duszność, bóle w klatce piersiowej, kaszel,
·    układ sercowo-naczyniowy – omdlenia, zbyt niskie bądź za wysokie ciśnienie oraz tętno,
·    układ moczowy – zmniejszenie ilości oddawanego moczu w ciągu dnia,
·    układ nerwowy – apatia, bóle głowy, senność, zmiana zachowania.

O groźnym przebiegu mówi się, gdy choroba powoduje spadki ciśnienia, czy nawet zapalenie mięśnia sercowego. W przebiegu zakażenia może dojść do powikłań kardiologicznych, a nawet do niewydolności wielonarządowej. Każde dziecko z podejrzeniem PIMS powinno być skierowane niezwłocznie do szpitala, ponieważ jego stan może się gwałtownie pogorszyć, a powikłania staną się bardzo poważne. Leczenie obejmuje terapię immunoglobulinami, gliko-kortykosteroidy dożylne oraz leki biologiczne. Pojawienie się PIMS było zadziwiającym zjawi-skiem dla środowiska medycznego, ponieważ w pierwszych miesiącach pandemii najmłodsi przeważnie nie wykazywali żadnych objawów i przechodzili chorobę łagodnie bez większych powikłań.

 Źródło: agencjafaceit.pl, niezalezna.pl

 

#zespół pocovidowy #PIMS

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo