Naukowcy nie zostawiają suchej nitki na rosyjskiej szczepionce. "Oczywiste błędy i niespójności"

Dziewięciu naukowców z Holandii w liście opublikowanym przez magazyn naukowy „The Lancet” zakwestionowało podane przez rosyjskiego producenta wyniki badań nad szczepionką przeciw Covid-19 Sputnik V. Ich zdaniem są one pełne “oczywistych błędów i niespójności”.

/ fot. Mos.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93876006

„Dane statystyczne zawierają przypadkowe wzorce, tematy się pojawiają i znikają” – napisali naukowcy.

„Dziwne, że szczepionka wydaje się być równie skuteczna dla wszystkich grup wiekowych, podczas gdy margines niepewności jest przecież bardzo szeroki”

– wskazali.

Epidemiolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie, Hans Berkhof i Gowri Gopalakrishna, cytowani w weekendowym wydaniu dziennika „De Volkskrant”, zaapelowali do rosyjskich badaczy o „publiczne udostępnienie danych, na których opierają się ich analizy”.

Jednak moskiewski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V, ignoruje wszelkie prośby o ich ujawnienie. „The Lancet” cytuje Denisa Łogunowa z Instytutu , który odrzuca krytykę.

„Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Sputnik V zostały potwierdzone w wielu badaniach”

– twierdzi naukowiec.

Jak przypomniał „De Volkskrant”, już w ubiegłym roku zarzucono stronie rosyjskiej fałszowanie wyników badań.

„Po pierwszych publikacjach naukowych badacze zwrócili uwagę, że niektóre wykresy są bardzo podobne, tak jakby zostały poddane obróbce w Photoshopie”

– napisał dziennik.

Służby medyczne na Słowacji kilka miesięcy temu wykryły, że dostarczone do kraju szczepionki Sputnik V miały inny skład, niż opisany przez Rosjan w literaturze naukowej.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła proces oceny rosyjskiej szczepionki.

„Rosyjska ofensywa reklamowa w mediach społecznościowych wywołała irytację w Brukseli: moskiewski preparat jest bardzo agresywnie promowany na Twitterze, przy jednoczesnym oczernianiu konkurencji, w szczególności Pfizera”

– przypomina gazeta.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) oskarżyła Rosjan o szerzenie dezinformacji i „mowy nienawiści”.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#epidemia #koronawirus #szczepionka #Rosja #Sputnik V

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo