Dodatki dla personelu niemedycznego, szybsze otwarcie kultury. Zmiany na MAJ

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, na 21 maja, tak, by w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia uruchamiać - przekazał dziś premier Mateusz Morawiecki.

fot. Krystian Maj/ KPRM

W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

- Postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł - przekazał na początku konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Nieco później uzupełnił, że - po konsultacjach z Radą Medyczną oraz ministrem zdrowia- podjęto decyzję o dokonaniu drobnych korekt związanych z planem majowym.

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać

- poinformował Morawiecki.

Dodał, że branża sportowa - kluby fitness i baseny będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano.

Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.

Wkrótce szczepienia dla 16- i 17-latków

Premier po raz kolejny podkreślił, że dostępność do szczepionek powinna być jak najszersza.

- Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I tak, owszem, ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak żeby szczepić można było jak najszerzej

- powiedział Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów konieczne jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji.

- Dlatego w ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa

- poinformował szef rządu.

Uniknąć czwartej fali

Szef rządu zaapelował jednocześnie o ostrożne korzystanie "z tego powrotu do normalności". W tym kontekście zwracał uwagę na dane z ostatnich dni, które - mówił - pokazują, że wirus nadal jest groźny.

- Owszem krzywa wzrostu osób zaszczepionych rośnie szybko i to jest dobra wiadomość; krzywa zakażeń, tygodniowe średnie raczej spadają i to też jest dobra wiadomość, ale widać jeszcze wyraźnie, jak groźne są te mutacje wirusa, jak groźny jest cały przebieg pandemii

- powiedział Morawiecki.

- Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni chcę bardzo gorąco zaapelować: aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze - dodał.

Morawiecki zapewnił, że robi wszystko, aby otrzymać dodatkowe, ponad dotąd zaplanowane, dostawy szczepionek.

- Ale wtedy potrzebna będzie wola naszych obywateli, wola państwa, aby się w jak najszerszym zakresie, jak najszybciej szczepić

- mówił zwracając uwagę, że system szczepień działa i jest bezproblemowy.

"Gorąco zachęcam wszystkich, którzy są upoważnieni do tego, ażeby się zaszczepić zgodnie z harmonogramem, do zapisywania się na szczepienia. To jest jedyne, główne, prawdziwe remedium powrotu, ostrożnego powrotu do normalności" - stwierdził Morawiecki. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#koronawirus

am
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo