Twardoch wściekł się na redakcję Wirtualnej Polski. O co poszło? Nazwano go… Polakiem

Nie milkną echa nominacji pisarza Szczepana Twardocha do nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W zasadzie nie chodzi nawet o samą nagrodę, a o informacje o nominacji, które pojawiły się w mediach. Pisarz jest oburzony tym, że informując o szansie na wyróżnienie nazywano go… Polakiem. Na swoim facebookowym profilu opublikował w tej sprawie cały elaborat.

Szczepan Twardoch
fot. YouTube

„Król” w tłumaczeniu Seana Bye'a znalazł się wśród dziesięciu tytułów nominowanych do nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

O tym, że „Król” Szczepana Twardocha został nominowany do nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Szczepan, a Twardoch ma szansę na ważną europejską nagrodę literacką informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl. 

O szansie pisarza na ważne wyróżnienie pisały praktycznie wszystkie portale informacyjne i kulturalne w kraju. Jak się okazuje Twardochowi nie wszystkie artykuły się spodobały. Jeden szczególnie wyprowadził go z równowagi. Co tak zdenerwowało pisarza? Jak sam wyjaśnił we wpisie zamieszczonym na Facebooku, chodzi o to, że redakcja Wirtualnej Polski materiał na jego temat zatytułowała „Sukces Polaka. Ogłoszono listę finalistów”. Twardoch stwierdził, że nie życzy sobie, aby nazywano go Polakiem.

„Szanowna Redakcjo WP Książki , to nie jest "sukces Polaka", ponieważ nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem, o czym, mam wrażenie, zdarzyło mi się już parę razy publicznie wspomnieć. Pozdrawiam serdecznie”
- napisał Szczepan Twardoch.

 

Pod wpisem wywiązała się żywiołowa dyskusja, dlatego Szczepan Twardoch po raz kolejny postanowił odnieść się do komentarzy pod swoim adresem.

„Drodzy oburzeni, którzy po piętnastu latach mojego pisania o śląskości nagle jesteście tym zdziwieni, albo w prywatnych wiadomościach postanawiacie mi wytłumaczyć, kim są Ślązacy, bo najwyraźniej mieszkając tu całe życie i zajmując się śląską tożsamością nie mam o tym pojęcia, jak również ci, każący mi w reakcji na tę prostą korektę wypierdalać do rajchu, tudzież dzielący się przemyśleniami, iż na pewno to taka moda teraz, albo strategia marketingowa, śmieszki znajdujące niezwykle zabawnym to, iż piszę po polsku a nie nie jestem Polakiem, rzeczywiście świat tego nie widział: nie poświęcę ani minuty aby was do czegokolwiek przekonywać, albowiem chuj mnie obchodzi co sobie tam w ślicznych główkach roicie na temat mojej etnicznej tożsamości. Bez odbioru”.

Szanowna Redakcjo WP Książki, to nie jest "sukces Polaka", ponieważ nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem, o czym, mam...

Opublikowany przez Szczepana Twardocha Środa, 5 maja 2021

Przeglądając profil Szczepana Twardocha na Facebooku dostrzec można także, że pisarz włączył się w promowanie inicjatywy nawołującej do tego, by w Narodowym Spisie Powszechnym w rubryce narodowość wpisywać: "śląska".

 

 Źródło: niezalezna.pl, wp.pl, Facebook

#pisarz #książka #kultura #Szczepan Twartoch

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo