Czarzasty do Giertycha i Sikorskiego: Romek, spotkajcie się z Radkiem, stuknijcie się w głowę

Szef SLD w dzisiejszym wywiadzie dla Radia Zet nie miał litości dla opozycji spod znaku PO. "Borys Budka wczoraj z dziesięciu minut osiem przeznaczył na krytykę Lewicy. Adrian Zandberg z dziesięciu minut jedno zdanie przeznaczył do pana Budki" - mówił Włodzimierz Czarzasty, pokazując różnicę między uprawianiem polityki przez "totalną opozycję" a Lewicą. Dostało się też... Romanowi Giertychowi i Radosławowi Sikorskiemu.

Radio Zet

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za głosowały kluby PiS (bez Solidarnej Polski), Lewicy, KP-PSL i koło Polska 2050. Klub KO się wstrzymał.

Dumny? Nie oceniam tego w kategoriach dumy bądź jej braku. Na cztery partie opozycyjne trzy zagłosowały za ratyfikacją i dziękuję im serdecznie. Jedni byli za tym, żeby te środki przyszły – trzy formacje opozycyjne – drudzy za tym, żeby te środki nie przyszły – jedna formacja

- mówił w Radiu Zet o wynikach głosowaniach jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk wyjaśniał:

Miano do nas pretensje, że nie zgłosiliśmy spraw służb mundurowych, praw kobiet. Ale żadna formacja opozycyjna w ogóle nie zgłosiła tych spraw. To nie jest okrągły stół.  Powtarzam stanowczo: Lewica nie wejdzie do żadnego rządu, który nie zagwarantuje powrotu praw mundurowych do emerytur. One zostały zabrane najpierw przez PO, potem przez PiS. Zawsze mieliśmy jasne zdanie.

Do Platformy: proszę, zróbcie to

Czarzasty zapewniał:

Uzyskaliśmy jasną deklarację i wpisane jest to w Krajowy Plan  Odbudowy i jest to wysłane, co do budowy 75 tys. tanich mieszkań. Zawalczyliśmy o to, zrealizowaliśmy 850 mln na szpitale powiatowe. Mam ze sobą wszystkie dokumenty i wypisy z planu z KPO, który poszedł do Brukseli. Wszystko jest zapisane.

Tym politykom z PO, którzy w głosowaniu nad Funduszem Odbudowy widzieli przede wszystkim szansę na obalenie rządu Zjednoczonej Prawicy, Czarzasty nie bez ironii odpowiadał:

Jeżeli moi przyjaciele z PO uważają, że cokolwiek zrobiliśmy złego ws. rządu, że ten można było obalić, mam dla was propozycję: zgłoście konstruktywne wotum nieufności, my je poprzemy. Tylko wtedy zobaczycie, czy wasze mrzonki co do upadku rządu są prawdziwe. Namawiam, proszę, zróbcie to, zgłoście konstruktywne wotum nieufności. Nie opowiadajcie ludziom, że gdyby nie dostali pieniędzy, głosowali tak, jak wy, to ten rząd by się przewrócił. Zgłoście konstruktywne wotum nieufności. Zobaczycie, jak będzie głosował w tej sprawie pan Zbigniew Ziobro i wasza wielka nadzieja, pan Jarosław Gowin.

Jak negocjuje się z PiS, a jak z PO

Szef SLD bezlitośnie punktował zachowanie Platformy:

Nie śmiałbym mówić za rok, dwa czy za trzy obywatelom i obywatelkom: wasze dzieci nie będą się leczyły w dobrych, powiatowych szpitalach, że nie będzie tanich mieszkań.  Borys Budka wczoraj z dziesięciu minut osiem przeznaczył na krytykę Lewicy. Adrian Zandberg z dziesięciu minut jedno zdanie przeznaczył do pana Budki. Dlaczego opozycja nie mogła się dogadać? Nastąpił taki moment, że nie było komunikacji. Nikt nas nie dopraszał do rozmów ws. ani rządu technicznego, ani tej koalicji 308 czy 259, już nie pamiętam. Był brak komunikacji.

Jako przeciwieństwo tego braku komunikacji Czarzasty wskazał na... PiS.

10 marca, jako jedyna partia, złożyliśmy wszystkie postulaty, 60 stron. Następnie rozpoczęliśmy konsultacje. 29 marca złożyliśmy wszystkie postulaty. W kwietniu zadzwoniłem do pana Michała Dworczyka i zapytałem: co z naszymi postulatami? Dostałem info po kilku godzinach, że specjaliści mogliby usiąść i ustalić, co jest dla nas ważne. Na nasze zaproszenie, na naszych warunkach w Sejmie spotkaliśmy się z panem premierem i ustaliliśmy 6 punktów. Te punkty zostały w sposób niezmienny i nieodwołany wpisane do Krajowego Planu Odbudowy i wysłane do Komisji Europejskiej.

Do Giertycha i Sikorskiego: stuknijcie się w głowę

Na koniec Czarzasty zakpił z Radosława Sikorskiego i Romana Giertycha, którzy w ostatnich dniach nie zostawiali suchej nitki na Lewicy, właśnie za negocjacje z PiS-em.

Z pewnym zdumieniem obserwuję wypowiedzi Radosława Sikorskiego i Romana Giertycha. Myślę, że muszą nadrabiać to, jak byli w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Codziennie, jak się kładą spać i wstają, to mają problem wypisany na twarzy. Nie będę brał poważnie wypowiedzi, że głosowanie za 250 mld dla Polski to pakt Ribbentrop-Mołotow. Radek, stuknij się w głowę! Pakt to 7 mln ofiar śmiertelnych. Co ty w ogóle masz w tej głowie? Do podstawówki, naucz się historii. [Giertych] napisał, że głosowaliśmy za, bo kazały nam służby rosyjskie. Romek, spotkajcie się z Radkiem, stuknijcie się w głowę. Jeden drugiego, a drugi pierwszego. Zejdźcie na ziemię!

Natomiast do krytyków porozumienia ws. Krajowego Planu Odbudowy zaapelował:

Jak słucham tego, że te pieniądze pójdą miliard na Daniela Obajtka, to uprzejmie informuję: w tym programie nie ma wpisanego miliarda dla Obajtka, nie zostało to wysłane do Komisji Europejskiej, więc nie będzie tego problemu. Są momenty, kiedy polska racja stanu jest ważniejsza od sondażu. Jeśli ktoś patrzy tylko na słupki, to wywali ten kraj w kosmos. 

 

 Źródło: Radio Zet, niezalezna.pl

 

#parlament

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo