Z OSTATNIEJ CHWILI

Mityngi lekkoatletycznej Diamentowej Ligi przez pięć lat będą się odbywały na Stadionie Śląskim w Chorzowie • • • Prokuratura federalna RFN potwierdziła, że aresztowani dzisiaj rano ekstremiści planowali zamach stanu w Niemczech • • •

Narodowy Spis Powszechny ruszył miesiąc temu. Wiemy, ilu z nas już się spisało

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, czyli największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa. Jak dowiedziała się Niezalezna.pl, dotychczas spisało się 5 209 480 osób (tj. 13,6 %) oraz spisano 1 989 681 (tj. 13,2 %) mieszkań.

Spis powszechny
mat pras. um.warszawa.pl

Spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.

Rekord

Do tej pory spisało się 5 209 480 osób, oraz spisano 1 989 681 mieszkań

– dowiedzieliśmy się od rzecznik prasowej prezesa GUS, Karoliny Banaszek.

Dodała, że przez ten miesiąc przez Internet spisało się więcej osób niż tą samą metodą podczas poprzedniego spisu – 10 lat temu.

Warto podkreślić, że spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy.

(fot. Mat. pras. um.warszawa.pl - mural na warszawskiej patelni)

W Głównym Urzędzie Statystycznym dowiedzieliśmy się, że zgodnie z ustawą o spisie, jako główna metoda realizacji obowiązku spisowego wskazany jest spis przez internet – poprzez stronę spis.gov.pl.

Czy to jedyna możliwość? Karolina Banaszek podała nam, że „mając na uwadze, że nie każdy jest wstanie spisać się przez Internet, przewidzieliśmy dodatkowe metody”.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą również odwiedzić najbliższy urząd gminy, miasta lub wojewódzki urząd statystyczny. Gminne Biuro Spisowe i Wojewódzkie Biura Spisowe bezpłatnie udostępniają pomieszczenie ze stanowiskiem komputerowym z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzenie samospisu internetowego – oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego

– odpowiedziała nam rzeczniczka prasowa GUS.

Wizyty rachmistrzów odwołane

Nie jest to jedyna opcja. Spisać się możemy także telefonicznie od 1 kwietnia br. na specjalnie uruchomionej  infolinii spisowej : 22 279 99 99.

Każda osoba fizyczna objęta spisem powszechnym, która nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tej osoby, powinna zgłosić ten fakt służbom statystyki publicznej, np. telefonując na numer infolinii spisowej

– powiedziano nam w GUS.

Zapomnieliśmy się spisać. Co wówczas?

W przypadku, gdy nie spiszemy się ani przez internet ani przez telefon na infolinii - skontaktuje się z nami rachmistrz. Zrobi to telefonicznie (od. 4 maja br.) z numeru: 22 828 88 88.

Jak tłumaczy nam rzecznik GUS, wówczas zgodnie z przepisami ustawy spisowej nie możemy odmówić mu przekazania danych.

Do odwołania rachmistrzowie, z uwagi na sytuacje epidemiczną, nie będą realizować wywiadów bezpośrednich – nie odwiedzą nas w domu

– dodaje Banaszek.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Polska #spis powszechny #społeczeństwo

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo