Rosyjska "Meduza" na cenzurowanym. Niezależny portal uznany za zagranicznego agenta

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji umieściło w piątek niezależny portal Meduza, którego redakcja mieści się na Łotwie, w swoim rejestrze mediów zagranicznych "pełniących funkcję zagranicznego agenta". Portal Meduza zamierza odwołać się od tej decyzji.

printscreen

Decyzja resortu sprawiedliwości dotyczy osoby prawnej - firmy Medusa Project, zarejestrowanej na Łotwie. Od 2020 roku działa biuro Meduzy w Moskwie.

Portal założyła w 2014 roku dziennikarka Galina Timczenko, była szefowa popularnego rosyjskiego portalu internetowego Lenta.ru. Dołączyli do niej byli współpracownicy, którzy wraz z nią opuścili Lentę. Timczenko powiedziała w piątek, że decyzja ministerstwa sprawiedliwości jest nieoczekiwana, bo władze "nie dawały żadnych znaków ostrzegawczych".

Media uznane za "zagranicznych agentów" muszą informacją o tym statusie opatrywać wszelkie swoje materiały. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie grzywny. Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda), które jako pierwsze wśród działających w Rosji mediów zostało uznane za "zagranicznego agenta", do tej pory ukarane zostało grzywnami w wysokości równowartości niemal 1 mln USD.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#meduza #Rosja #media #agent #Łotwa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo