Antywirusowa tkanina w autobusach

Łódź wyposaży swoje autobusy w antywirusową tkaninę. Pokryje ona siedzenia 17 elektrycznych autobusów Volvo, które w pierwszym kwartale 2022 r. zaczną kursować po mieście - poinformowało biuro prasowe łódzkiego magistratu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/naeimasgary/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Tkaninę ma dostarczyć angielska firma Camira, która wyposaża m.in. londyńskie metro.

"Cały czas poszukujemy rozwiązań, które w czasach pandemii, gdy jesteśmy atakowani przez różne wirusy i bakterie, powodowałyby, że podróżowanie komunikacją miejską będzie jeszcze bezpieczniejsze"

- mówi wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Łodzi Krzysztof Kamiński.

Wyjaśnił, że decyzja zapadła po rozmowach z angielską firmą Camira, która produkuje tkaniny obiciowe do foteli stosowanych w komunikacji miejskiej. Tkanina, która będzie powleczona specjalną powłoką antywirusową, ma być zastosowana w Łodzi w autobusach elektrycznych od firmy Volvo.

"Będzie ona niszczyć bakterie i wirusy, przez co zagrożenie dla pasażerów będzie jeszcze mniejsze" – dodaje Kamiński.

Materiał z certyfikatem

Jak informuje magistrat, Camira StaySafe to "zaawansowana tkanina, która zmniejsza potencjał do transmisji wirusów we wnętrzach autobusów". Jej działanie potwierdzają odpowiednie certyfikaty.

"Zastosowanie tej technologii sprawia, że wirusy i bakterie, które osiądą na tapicerce, są niszczone. Wykładzina nie działa więc jako potencjalne źródło transmisji. Produkt ten przyciąga, atakuje i ostatecznie niszczy wirusa. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii srebra i liposomów"

- informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.

Zdaniem Oskara Górskiego z firmy Camira, łódzkie MPK jest pierwszym przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej, które zdecydowało się na użycie tego produktu. Według niego, "czasy postcovidowe niosą ze sobą bardzo wiele wyzwań". Jednym z nich będzie ponowne "zaproszenie pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej". Tkanina antywirusowa "spełnia określone normy antywirusowe i antybakteryjne oraz gwarantuje, że przez pięcioletni okres gwarancji, będzie redukowała przenoszenie się wirusów i bakterii" - przekonuje. Zapewnia, że pasażerowie, wchodząc do autobusu, nie zauważą żadnej różnicy. Tkanina będzie wyglądać taka samo, jak wcześniej z tym, że będzie pokryta specjalnym środkiem, który zapewni antywirusowość i antybakteryjność.

Magistrat przypomina, że firma Camira jest producentem tkanin do transportu zbiorowego oraz mebli biurowych. Od wielu lat dostarcza swoje produkty na terenie Europy, jak również na rynek amerykański oraz australijski.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#autobus #antywirus #komunikacja miejska #koronawirus

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo