Zmarł bliski współpracownik prezydenta Reagana. Był szefem dyplomacji USA

George Shultz, szef dyplomacji USA za prezydentury Ronalda Reagana, zmarł w sobotę w wieku 100 lat - poinformował w niedzielę think tank Hoover Institution, gdzie pracował były dyplomata. Shultz zmarł w swoim domu na terenie kampusu Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, gdzie pełnił funkcję profesora emeryta, ucząc doktorantów ekonomii.

George Pratt Shultz
By US Government - Ten plik jest fragmentem innego pliku: George Pratt Shultz.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10698310

- Zapamiętany jako jeden z najbardziej wpływowych sekretarzy stanu w naszej historii, Shultz był kluczowym graczem obok prezydenta Reagana w zmianie kierunku historii przez użycie narzędzi dyplomacji do zakończenia zimnej wojny

 - napisał w komunikacie Hoover Institution, będący częścią uniwersytetu.

Urodzony w 1920 roku polityk i ekonomista służył jako doradca i członek administracji trzech republikańskich prezydentów, Dwighta Eisenhowera, Richarda Nixona i Ronalda Reagana. Zajmował w nich m.in. stanowiska szefa resortów finansów i pracy, jednak największą sławę zyskał jako 60. szef dyplomacji USA w latach 1982-1989. Był najdłużej pełniącym tę funkcję politykiem po II wojnie światowej.

Jako sekretarz stanu Shultz był zwolennikiem podjęcia rozmów z ZSRR w sprawie redukcji arsenału jądrowego i wynegocjował m.in. traktat INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Pełnił też ważną rolę w rozmowach pokojowych dotyczących wojny domowej w Libanie oraz w negocjacjach izraelsko-palestyńskich.

Poza polityką był m.in. prezesem Bechtel Group, jednej z największych w USA firm budowlanych. Po odejściu z dyplomacji Shultz był nieformalnym doradcą prezydenta USA George'a W. Busha (2001-2009), zaś jako ekspert Hoover Institution opowiadał się m.in. za legalizacją marihuany, walką ze zmianami klimatu i rezygnacją z broni jądrowej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#George Shultz

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo