Premier Morawiecki dla "Gazety Polskiej" o walce z pandemią: "Widać już światło w tunelu"

Światełko już widzimy. Są nim szczepienia. Jeśli dostawy preparatów będą przebiegać według planu i ludzie masowo będą zgłaszać się do zaszczepienia, to w drugim kwartale przyszłego roku zaczniemy powoli wychodzić z epidemii. Będziemy wracać do normalności. A być może latem będziemy mogli się cieszyć niemal jej pełnią - powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską i Tomaszem Sakiewiczem premier Mateusz Morawiecki. Cały wywiad z szefem polskiego rządu ukaże się w najnowszym świątecznym wydaniu "Gazety Polskiej", która wyjątkowo będzie dostępna od wtorku 22 grudnia 2020 r.

premier Mateusz Morawiecki,
Krystian Maj/KPRM

Podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego poruszono temat trzeciej fali epidemii koronawirusa i tego, jak wyhamować liczbę zakażeń, by nie wchodzić w nią z poziomu 20 tys. zakażeń.

Proszę przypomnieć sobie, jak szybko przyrastała druga fala. Jak szybko liczby zakażonych się zwielokrotniały. Zaczynaliśmy od kilkuset, a skończyliśmy na prawie 30 tysiącach. A dzisiaj nie startujemy z poziomu kilkuset, tylko około 10–12 tysięcy. Gdyby założyć, iż ta trzecia fala doprowadzi tylko do pięciokrotnego wzrostu, to mielibyśmy 50 tysięcy chorych każdego dnia. To by oznaczało wyczerpanie możliwości naszego systemu zdrowotnego, jego załamanie. Wtedy nasza czwarta linia obrony, szpitale rezerwowe, mogłaby nie wystarczyć. Wprowadzamy zatem ograniczenia nie po to, by kogoś pognębić czy dla naszego widzimisię, ale dlatego, by uchronić nas wszystkich przed tragedią. Chcemy niejako wyprzedzić wirusa, zmniejszyć jego szanse na szerokie rozprzestrzenienie się w pierwszych miesiącach nowego roku. Zresztą nie jesteśmy w tym odosobnieni. Tak czyni wiele krajów Europy. Choć nie wszystkie

- podkreślił szef polskiego rządu.

W rozmowie pojawił się też temat zmęczenia społeczeństwa restrykcjami.

"Kiedy możemy spodziewać się przełomu w walce z epidemią? Kiedy zobaczymy światełko w tunelu?" - padło pytanie.

Światełko już widzimy. Są nim szczepienia. Jeśli dostawy preparatów będą przebiegać według planu i ludzie masowo będą zgłaszać się do zaszczepienia, to w drugim kwartale przyszłego roku zaczniemy powoli wychodzić z epidemii. Będziemy wracać do normalności. A być może latem będziemy mogli się cieszyć niemal jej pełnią. Jesteśmy przygotowani na szybkie szczepienia, wszystko jest gotowe. Ale musi być też pozytywna odpowiedź ze strony społeczeństwa – przestrzeganie ograniczeń i szczepienie się

- odpowiedział premier.

Obszerny wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim ukaże się w najnowszym, świątecznym numerze tygodnika "Gazeta Polska" dostępnym - wyjątkowo - od najbliższego wtorku, 22 grudnia.

 

 


Źródło: Gazeta Polska, niezalezna.pl,

#Gazeta Polska

Katarzyna Gójska,Tomasz Sakiewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo