Z inicjatywą wydania książki wyszła Fundacja im. Heleny Kmieć, która zaprosiła do współpracy autorkę tekstu Alicję Maciejewską i ilustratorkę Natalię Krawiec.

Pomysł wydania książki pojawił się podczas realizacji projektu edukacyjnego "Podaj dobro dalej!". Zauważyliśmy, że postać Helenki staje się dla uczniów inspiracją. Ta książka ma ją przybliżyć najmłodszym

- mówiła Marta Trawińska z Fundacji im. Heleny Kmieć. Dodała, że mimo pandemii koronawirusa w tym roku w projekcie edukacyjnym "Podaj dobro dalej!" uczestniczyło 31 grup.

Chcemy pokazać dzieciom, że mogą czerpać pozytywne wzorce od takich ludzi jak Helena, że zwykle te niezwykłe osoby są tuż obok nas. Tytuł książki "Podróż po miłość" to podróż po jej życiu, która ma zachęcić dzieci do robienia czegoś dobrego we własnym życiu i do uwierzenia, że nikt nie jest za młody, żeby pomagać

– podkreśliła Marta Trawińska.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Salwator prowadzonego przez salwatorianów. Wpływy z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na program stypendialny prowadzony przez Fundację. Choć oficjalną premierę książki zaplanowano w czwartą rocznicę śmierci Heleny, na stronie zrzutka.pl można ją nabyć ją już teraz i wesprzeć finansowo tę inicjatywę.


Helena Kmieć zginęła mając niespełna 26 lat. 8 stycznia 2017 roku wyjechała jako wolontariuszka misyjna do Boliwii z zamiarem półrocznej pomocy Siostrom Służebniczkom Dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba. Zginęła w nocy z 24 na 25 stycznia, ugodzona nożem podczas napadu na ochronkę.

Od 2012 roku Helena była zaangażowana w działalność Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. Działała również w Duszpasterstwie Akademickim w Gliwicach, śpiewała w Chórze Akademickim Politechniki Śląskiej. Angażowała się w pomoc dzieciom w nauce w świetlicy Caritas i działalność Katolickiego Związku Akademickiego w Gliwicach. W lipcu 2016 roku pełniła funkcję koordynatorki Światowych Dni Młodzieży w rodzinnej parafii.

Fundacja jej imienia została założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny i ludzi, którzy pragną kontynuować dzieło Heleny Kmieć poprzez wszechstronne wsparcie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach, które zmagają się z problemami takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji.

Obecnie Fundacja im. Heleny Kmieć prowadzi program stypendialny dla najbardziej potrzebujących dzieci w Boliwii, Zambii i w Meksyku. Patronuje także publikacjom o Helenie, podtrzymuje pamięć o niej i wspiera inicjatywy z nią związane, organizuje spotkania, warsztaty i prelekcje o misjach i o Helenie Kmieć.