Terytorialsi szkolili się w Toruniu

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zakończyła się kolejna edycja kursu ratownika pola walki - informuje WOT. W szkoleniu wzięli udział żołnierze z Brygad Obrony Terytorialnej bez wykształcenia medycznego.

zdjęcie ilustracyjne,
Jan Środa/Gazeta Polska

Jak podaje WOT, trwający od 16 do 20 listopada kurs Combat Lifesaver jest częścią programu kształcenia indywidualnego terytorialsów. Szkolenie ma na celu zdobycie przez żołnierzy wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa taktycznego, kształtowania poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy i kształtowania właściwej postawy etycznej w podejmowanych działaniach ratunkowych. Kurs przygotowuje żołnierzy do realizacji zadań z zakresu ratownictwa, w tym w szczególności z udzielania pierwszej pomocy do czasu ewakuacji z pola walki.

"Podczas kursu żołnierze realizowali zadania, które mogą ich spotkać w trakcie realnych działań bojowych. Gdy dochodzi do kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, ratownik pola walki jest pierwszą osobą, która udziela rannemu możliwie największej pomocy i przygotowuje go do dalszego leczenia"

- podkreślił cytowany w komunikacie kapral Sławomir Lingo, ratownik medyczny i instruktor kursu w CSWOT.

Dodał, że uczestnicy nie znają scenariusza zajęć.

"Nie są więc w stanie się przygotować do zadania i muszą działać według poznanych wcześniej procedur. W trakcie ćwiczeń staramy się odzwierciedlić jak najbardziej realne warunki pola walki"

- powiedział.

Kurs jest certyfikowany przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Zakończył się egzaminem przeprowadzonym przez komisję egzaminacyjną z WCKM i przez instruktora z Centrum Szkolenia WOT.

W komunikacie zaznaczono, że Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co szósty żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej.

"W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. 'wspaniałej dwunastki', czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych. Elementy pierwszej pomocy, badania urazowego czy ewakuacji poszkodowanego z pola walki wpisane są już w program szkolenia podstawowego i realizowane również w dalszych etapach szkolenia terytorialsów"

- podano.

Jednocześnie zauważono, że umiejętności medyczne żołnierzy-ochotników mogą być przydatne nie tylko w ramach wykonywanych czynności służbowych, ale również w życiu codziennym.

"Jak pokazuje czas pandemii, kompetencje takie są niezwykle przydatne w działaniach kryzysowych, wielu żołnierzy WOT zostało zaangażowanych m.in. do pobierania wymazów czy ewakuacji DPS-ów"

- wskazano.

Poinformowano, że WOT postanowił zwiększyć liczbę szkoleń podnoszących umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz działań przedmedycznych, aby zwiększyć bezpieczeństwo społeczne w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo