Uliczne protesty, które poziomem agresji i chamstwa przebijały wszystkie społeczne wydarzenia ostatnich lat, zaczęły tracić swój impet już przed 1 listopada. Kolejne nawoływania organizatorek spod znaku „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet” do uczestnictwa w protestach i blokadach dróg po Dniu Zadusznym przyciągają już tylko garstki zainteresowanych, o czym skrzętnie milczą lewicowe media.

Odwrotnie sytuacja wygląda po stronie środowisk patriotycznych i obrońców życia. Już w tygodniu następującym bezpośrednio po wyroku Trybunału, na wezwania do obrony atakowanych kościołów zaczęło odpowiadać coraz więcej osób w młodym i średnim wieku. Powstały grupy samoorganizujące opór wobec kolejnych prowokacji i ataków aborcjonistów, takie jak Straż Narodowa, czy też Straż Patriotyczna Klubów Gazety Polskiej. Chętnych do obrony podstawowych wartości cywilizacji chrześcijańskiej nie brakuje, i to pomimo wysokiego zagrożenia epidemicznego.

Krakowskie Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przekonuje, że mocny odpór agresji skrajnej lewicy i jej absurdalnym postulatom można dać także w przestrzeni internetowej. Dlatego też działacze Stowarzyszenia uruchomili na platformie Popierajmy.pl petycję „Trybunał Konstytucyjnych zachował się jak trzeba! Okażmy mu wsparcie”. W treści petycji umieszczono list do sędziów Trybunału, który orzeczenie z 22 października nazywa „niezwykle istotnym wkładem w rozwój cywilizacji życia, którą tak mocno promował największy spośród Polaków – papież Jan Paweł II”. Wszystkie podpisy sygnatariuszy wraz z treścią petycji zostaną dostarczone do Trybunału po zakończeniu kampanii.

Do petycji można dołączyć na stronie popierajmy.pl. Do 6 listopada uczyniło tak już ponad 26,5 tys. Polaków.

- To byłaby skrajna nieodpowiedzialność organizować wielotysięczne wiece właśnie teraz. Wiemy o dużej skali poparcia dla ochrony życia w Polsce, choć obraz ten starają się zaciemnić permanentną propagandą największe stacje telewizyjne i radiowe. My potrafimy zmobilizować katolicką opinię publiczną, czego dowodem są wielotysięczne Marsze Dla Życia i Rodziny, współorganizowane przez nas każdego roku. Teraz jednak stawiamy na akcje społeczne w sieci, których popularność rośnie z każdym dniem

– mówi nam dr Paweł Momro z Działu Kontaktów Publicznych Stowarzyszenia Ks. Skargi.

W internecie powstała także petycja kierowana do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry oraz do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego. Chodzi o wyjątkową pobłażliwość, a niekiedy wręcz otwartą bierność, jaką służby policyjne wykazywały wobec aktów profanacji i wandalizmu dokonywanych w kościołach i na pomnikach. W miastach takich jak Warszawa i Kraków furia protestujących znajdowała wręcz oficjalne przyzwolenie władz miejskich. Dlatego też katolicy mobilizują się poprzez nacisk na wspomnianych ministrów w ramach obywatelskiej petycji „STOP atakom na Kościół Katolicki!”.

Apel wystartował w serwisie protestuj.pl. Informacja o nim szybko zaczęła krążyć niezależnym obiegiem po sieci i mediach społecznościowych. Jak dotąd, petycję do ministrów wysłało już ponad 30 tys. Polek i Polaków. Podpisy wciąż są zbierane.

Wspomniane petycje z pewnością nie będą ostatnim słowem środowisk obrońców życia. Z nową serią pikiet antyaborcyjnych połączonych z czuwaniem modlitewnym ruszyli w kraj działacze Fundacji Pro-Prawo do życia. Z kolei swój edukacyjny projekt – notabene bardzo potrzebny wobec obecnej skali dezinformacji o aborcjach w Polsce i treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego – rozwija Centrum Wspierania Inicjatyw Dla Życia i Rodziny. W ten sposób powstała m.in. broszura „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy”.