Wrocławskiej Lewicy nie podoba się plac Jana Pawła II. Chcą powrotu do nazwy nadanej w... PRL!

Wrocławscy działacze Lewicy Razem zbierają podpisy pod petycją, by z nazwy jednego z placów usunąć patronat św. Jana Pawła II. W zamian - proponują powrót do nazewnictwa wprowadzonego w czasach komunistycznych. "Ten plac zasługuje na patronat, który nie budzi etycznych ani prawnych wątpliwości" - czytamy w petycji.

Plac Jana Pawła II we Wrocławiu
fot. Barbara Maliszewska - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28259880

"Plac Jana Pawła II należy do najważniejszych przestrzeni publicznych Wrocławia. Jako miejsce przełomowych wydarzeń społecznych jest głęboko osadzony w historii i współczesności naszego miasta. Ten plac zasługuje na patronat, który nie budzi etycznych ani prawnych wątpliwości" - czytamy w petycji, pod którą podpisy zbierają działacze Lewicy Razem. Jest ona skierowana do Komisji Nazewnictwa Ulic Rady Miejskiej Wrocławia oraz Towarzysztwa Miłośników Wrocławia.

W zamian, działacze lewicy proponują powrót do nazwy nadanej w okresie komunistycznym - plac 1 Maja. Jak twierdzą, "upamiętniała święto ludzi pracy, którzy walczyli równość, praworządność i demokrację, a po 1945 roku podnieśli Wrocław z ruin".

W swojej petycji Lewica Razem pisze o domniemanych "poważnych zarzutach związanych z pedofilią i korupcję w Kościele", które mają ciążyć na papieżu Janie Pawle II. Pod dostępną w Internecie petycją podpisało się - na czwartkowe południe - ponad 300 osób.

Plac Jana Pawła II nazwę 1 Maja otrzymał w 1946 r. i nosił ją aż do 2005 r. W dalszym ciągu jest ona używana potocznie przez wielu mieszkańców miasta. 

 Źródło: niezalezna.pl, tuwroclaw.com

 

#lewica

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo