"W związku ze zbliżającymi się dniami pamięci o zmarłych, przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce wydali w 26 października wspólny apel na dzień 1 listopada 2020 r. " - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Zwrócono w nim uwagę, że są w Polsce groby opuszczone i zaniedbane.

"Są cmentarze, których nikt już nie odwiedza, nie stawia świeczki. Bliscy pochowanych tam osób już nie żyją, wyjechali lub zostali usunięci przemocą, albo obawiają się przybyć na grób żołnierza, który przyniósł wojenną pożogę"

- napisano.

Sygnatariusze dokumentu przyznali, że choć odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na władzach państwowych, centralnych i lokalnych, które "powinny otaczać miejsca pochówku troską i nie dopuszczać do aktów wandalizmu lub wręcz barbarzyństwa", to jednak "nic nie zastąpi zaangażowania zwykłych obywateli, w tym wiernych Kościołów i innych Wspólnot Religijnych".

"Apelujemy do wrażliwości każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości i przynależności państwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością" - czytamy w dokumencie.

Podkreślono, że każdemu należy się szacunek, także po jego śmierci.

"Każda wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktować, jako święte i nietykalne. Bez względu na to, czy od czasu pochówku minął rok czy 100 lat. Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy. Traktujmy mogiły nieznanych nam zmarłych w sposób, jakiego oczekujemy w odniesieniu do grobów naszych bliskich"

- zaapelowali przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Wskazali na różne sposoby ocalenia mogił przed zapomnieniem.

"Możemy to zrobić poprzez oznaczenie starej nekropolii, zgłoszenie lokalnym władzom, sprawdzenie, kto spoczywa w grobach, kim byli ludzie zamieszkujący dany teren przed nami" - zwrócili uwagę.

Podziękowano jednocześnie wszystkim, którzy od lat "ofiarnie pracują nad przywracaniem do godnego stanu zarówno pojedynczych grobów, jak i całych cmentarzy". Wymieniono m.in. szkoły i harcerzy.

"Zapalmy świeczkę, połóżmy gałązkę na zapomnianej mogile lub kamień na starej macewie. Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła, a cmentarze zarosły"

- zachęcili sygnatariusze dokumentu.

Przypomniano także, by nawiedzając miejsca spoczynku zmarłych - przestrzegać wszystkie zalecenia służb medycznych i sanitarnych.

Apel podpisali: Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec; Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki; Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich; Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP - Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz.