Według doniesień portalu Wirtualna Polska wczoraj ruszyła budowa pierwszego szpitala polowego dla chorych na koronawirusa w Polsce. Obiekt ma powstać na Stadionie Narodowym. Będzie to pierwszy tego typu szpital, ale nie ostatni. Kolejne placówki powstaną w województwach, w których będą najbardziej potrzebne. W budowie szpitala polowego pomaga wojsko.

Placówka ma mieć 500 łóżek, ale nie wyklucza się możliwości jej powiększenia.

- Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpita-lach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tysięcy łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym

– powiedziała WP osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.

Według doniesień WP, kolejne tego typu obiekty mają powstać w kilku województwach. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w czwartek podczas konferencji prasowej, że rzeczywiście od pewnego czasu "rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali". 

"Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy szpitala, tzw. modułowego" 

- mówił.

"Niezależnie od tego będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć" 

- dodał Niedzielski.

Możliwość budowy szpitala polowego w okolicach Warszawy zadeklarował także Tomasz Szypuła, który chce nieodpłatnie użyczyć do tego celu hale PTAK Warsaw Expo znajdujące się w Nadarzynie.