Pielgrzymi na Szlaku Świętej Warmii

W Bałdach na szlaku, którym przed wiekami wjeżdżali na Warmię jej biskupi, gościły dzisiaj rano dwie pierwsze grupy pielgrzymkowe. Szlak, który łączy 16 najciekawszych obiektów sakralnych regionu promowany jest przez olsztyńskie starostwo powiatowe.

Aleja Biskupów w Bałdach
fot. S.Czachorowski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3375364

Pielgrzymi zwiedzali trakt biskupi w Bałdach z samego rana, gdy było jeszcze chłodno i mgliście. Mimo chłodu i wilgoci pielgrzymi z zaciekawieniem słuchali o tym, jak wielkie znaczenie miało to miejsce przed wiekami, podziwiali głazy, które ustawiono przy trakcie dla upamiętnienia kolejnych warmińskich biskupów.

Z Bałd turyści pojechali do kolejnych sakralnych miejsc Świętej Warmii, m.in. do Gietrzwałdu.

Szlak Świętej Warmii stworzyło i promuje olsztyńskie starostwo powiatowe mając nadzieję, że pomoże on branży turystycznej w trudnym okresie pandemii.

Nazwa nowego szlaku nawiązuje do unikalnego charakteru historycznej Warmii, czyli - położonego pomiędzy Fromborkiem, Reszlem a Olsztynem - obszaru dawnej kapituły warmińskiej. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stanowiła ona katolicką enklawę w protestanckich Prusach. Jak ujął to papież Jan Paweł II, "była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii".

O historii regionu świadczy obecnie przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej, której zagęszczenie jest tutaj znacznie większe niż w innych częściach kraju. Na Warmii znajduje się ponad 2,5 tys. zabytkowych obiektów sakralnych. Wśród nich jest sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedyne w kraju, oficjalnie uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Boskiej czy Święta Lipka, nazywana Częstochową Północy.

Szlak Świętej Warmii tworzy 16 "stacji" - miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupstwa warmińskiego. Szlak zaczyna się w Bałdach, nazywanych wrotami Warmii, przez które przybywali z Warszawy do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie, które było pierwszą historyczną stolicą regionu.

Olsztyńskie starostwo przygotowało książkowy przewodnik po Świętej Warmii, także w formacie audiobooka.

W działania powiatu, promujące Szlak Świętej Warmii, zaangażowały się inne lokalne samorządy i firmy - np. jedna z piekarni przygotowała "warmiński chleb pielgrzyma". Przedsięwzięcie objął patronatem metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo