Lombardia zajęta była walką z koronawirusem. Tymczasem 10 tys. ludzi zmarło przez brak opieki

10 tysięcy osób zmarło w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa w Lombardii na północy Włoch na choroby, które nie były właściwie leczone z powodu przeciążenia służby zdrowia na tle tego kryzysu - to hipoteza międzynarodowej grupy naukowców.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W raporcie ogłoszonym w piątek na łamach pisma naukowego „Plos One” odnotowano, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku w Lombardii zanotowano aż o 24 tysiące więcej zgonów więcej niż wynosi średnia tego okresu. Z tej liczby w przypadku 14 tysięcy zgonów stwierdzono związek z Covid-19.

To zaś zdaniem badaczy może oznaczać, że 10 tysięcy osób zmarło dlatego, że nie były odpowiednio leczone w okresie kryzysu epidemiologicznego. W liczbie tej zawarto też, według tej tezy, zgony ludzi, u których nie zdiagnozowano koronawirusa z powodu ówczesnego braku testów w tym kierunku.

Analizę sytuacji w Lombardii, najbardziej dotkniętym przez epidemię regionie Italii, przeprowadziła grupa badaczy z University College i Imperial College w Londynie, wśród których jest wielu Włochów.

Te dane pokazują nam rozmiary tragedii, bo wykraczają poza potwierdzone zgony z powodu Covid-19 i uwzględniają te, które były pośrednim wynikiem pandemii

 - wyjaśnił cytowany przez Ansę wykładowca statystyki Gianluca Baio z University College.

Śmierci tych osób przy lepszej organizacji służby zdrowia można było potencjalnie uniknąć

- ocenił włoski naukowiec.

Marta Blangiardo z Imperial College zaznaczyła, że jednym z czynników mógł być ograniczony lub opóźniony dostęp do leczenia.

Naukowcy wskazali, że w niektórych regionach Lombardii odnotowano wzrost zgonów o około 80 procent. To według nich skłania do postawienia pytań o to, jak władze lokalne reagowały na pandemię.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus #epidemia #Włochy #pandemia #lombardia #przeciążenie

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo