Jak poinformowało dzisiaj ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusem 114 osób, a zakażeniu uległo 12 272. W dalszym ciągu najwięcej infekcji notowanych jest w aglomeracji stołecznej, w Katalonii oraz w Andaluzji.

Resort zdrowia sprecyzował, że do piątkowego popołudnia w Hiszpanii w wyniku zakażenia koronawirusem zmarły łącznie 31 232 osoby, a ponad 716 tys. zostało zakażonych.

W piątek rano premier wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso ogłosiła, że kolejnych osiem obszarów tego regionu zostanie objętych restrykcjami w korzystaniu z przestrzeni publicznej.

Od poniedziałku obostrzenia obowiązują na terenie 37 innych stref wspólnoty Madrytu zamieszkanych przez ponad 850 tys. osób.

Restrykcje w aglomeracji stołecznej nakazują m.in. redukcję liczby klientów lokali restauracyjnych o 50 proc., ograniczenie godzin funkcjonowania sklepów, zamknięcie parków miejskich. Maksymalna liczba osób biorących udział w spotkaniach została zmniejszona z dziesięciu do sześciu.

Z kolei w Portugalii podczas minionej doby ministerstwo zdrowia potwierdziło 899 nowych zakażeń i pięć nowych zgonów, co oznacza nasilenie dynamiki epidemii. W czwartek liczba potwierdzonych podczas doby infekcji wyniosła 691, a zmarły trzy osoby.

Do piątkowego popołudnia w Portugalii potwierdzono łącznie 72 tys. zakażeń koronawirusem, a także 1936 ofiar śmiertelnych. Miniona doba przyniosła najwyższą od początku września liczbę nowych zakażeń.