Nie tylko Sakiewicz i ZPB. Portal „Poland Daily” zaatakowany przez rosyjskie służby!

Portal „Poland Daily” związany z Telewizją Republika został dzisiaj zaatakowany przez najprawdopodobniej rosyjskie służby. Opublikowano na nim artykuł, z którego wynika, że rzekomo „Polska i Litwa wzywają NATO do wysłania wojsk na Białoruś”. Do podobnego ataku doszło dzisiaj także na konto Tomasza Sakiewicza na Twitterze oraz stronę internetową Związku Polaków na Białorusi.

screen zaatakowanej strony

Redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" zmieniono hasło, wstawiając na jego konto odnośnik do artykułu zamieszczonego na portalu znadniemna.pl, który prowadzi Związek Polaków na Białorusi. Jak sprawdziliśmy - ów artykuł to także cyberprowokacja. Dowiadujemy się z niego, że "Polska i Litwa wzywają NATO do wysłania wojsk na Białoruś".

"Jestem przekonany, że za atakiem stoją rosyjskie służby" - powiedział portalowi Niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz.

Podrobiony artykuł na portalu Poland Daily nosił tytuł Polska i Litwa naciskają na wysłanie wojsk na Białoruś. Napisany był w języku angielskim i, podobnie jak publikacja wrzucona na znadniemna.pl, dezinformował o rzekomych naciskach Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych na NATO. W tekście pojawiły się też nazwiska ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Rau oraz Swiatłany Cichanouskiej. Na zdjęciu głównym umieszczono szefa litewskiej dyplomacji Linasa Linkevičiusa.

To nie pierwszy rosyjski atak na media związane ze "Strefą Wolnego Słowa". W maju 2020 r. portal Niezalezna.pl dwukrotnie padł ofiarą rosyjskich hakerów, którzy zmieniali treść naszych publikacji. Na naszą stronę (a także na portale Telewizji Republika, Radia Szczecin, olsztyn24.pl oraz stronę gminy Orzysz, gdzie znajduje się garnizon) wstawiono artykuł pt. Amerykanie „chwalą” pobyt w Drawsku. „Jedyne czym mogą strzelić to gumki od majtek"

Gdy opublikowaliśmy informację o tym ataku, Rosjanie dokonali kolejnego włamania, zmieniając ją na "newsa", że Niezalezna.pl przyznaje się do autorstwa wcześniejszego artykułu.

To nie koniec działań Moskwy przeciwko naszym mediom. Pod koniec maja anglojęzycznym prorosyjskim portalu "The Duran" ukazał się "wywiad", przeprowadzony rzekomo przez Katarzynę Gójską dla "Gazety Polskiej". Rozmówcą zastępcy redaktora naczelnego tygodnika miał być amerykański generał broni Christopher G. Cavoli, dowódca sił amerykańskich w Europie. Nie trzeba chyba dodawać, że rozmowa, w której Cavoli twierdzi, że Polska i kraje bałtyckie są fatalnie zorganizowane pod względem militarnym, została w całości wymyślona.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#fake news #Poland Daily #rosyjskie służby #cyberatak #włamanie #propaganda

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo