Ta rzymska wspólnota dobroczynna od lat prowadzi akcję sprowadzania uchodźców korytarzami humanitarnymi i udzielania im gościny we współpracy z państwem włoskim.

Podpisane w MSW w Wiecznym Mieście porozumienie stanowi odpowiedź na apel Unii Europejskiej o udział w relokacji migrantów z Lesbos. Najnowszy projekt pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku pożaru, potrwa we Włoszech, jak zapowiedziano, 18 miesięcy.

- U podstaw umowy leżą gościnność i integracja, a jej celem jest wspieranie legalnego oraz bezpiecznego przyjazdu osób, ubiegających się o międzynarodową ochronę, ze szczególną troską o osoby najsłabsze, którym pilnie potrzebny jest proces włączenia i społecznej, kulturowej i językowej stabilizacji

- oświadczyła minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese.

Jak zaznaczyła, priorytetem będzie przyjęcie rodzin oraz małoletnich pozbawionych opieki.

- Korytarze humanitarne ukazują oblicze Włoch, które wraz z innymi państwami europejskimi, patrzą w przyszłość - oznajmił zaś szef wspólnoty Sant'Egidio Marco Impagliazzo. Podkreślił, że przed uchodźcami żyjącymi w „dramatycznych warunkach” na wyspie otwiera się nadzieja na nowe życie.

Pierwsi uchodźcy z Lesbos przybyli do Włoch razem z papieżem Franciszkiem po jego wizycie na wyspie w kwietniu 2016 roku.