„Finansowe tajemnice PZPN” to jeden z artykułów dziennikarza śledczego „Gazety Polskiej” Piotra Nisztora, za który został on pozwany do sądu przez Zbigniewa Bońka, prezesa związku. Chodzi m.in. o fragment dotyczący bydgoskiej spółki Mikrotel należącej do Romualda Bońka, brata szefa PZPN. Nisztor ujawnił, że firma ta świadczy usługi na rzecz związku. Informatorzy „GP” potwierdzili, że „odpowiada za przygotowanie reklam i banerów PZPN z hasłem »Łączy nas piłka« podczas meczów reprezentacji”. Sugerowali jednak, że usługi są świadczone za pośrednictwem innego podmiotu – najprawdopodobniej spółki Lagardere Sports Poland (dawniej SportFive), której prezesem jest Andrzej Placzyński, były kapitan SB. W ubiegłym tygodniu „GP” ujawniła, że pod koniec lat 80. Placzyński, będąc w Wiedniu, rozpracowywał bezpośrednio papieża Jana Pawła II.  

Ani z LSP, ani z PZPN nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania „GP” w sprawie usług świadczonych przez firmę Mikrotel. Z kolei Romuald Boniek zaprzeczył, aby jego firmę łączyła jakakolwiek umowa z PZPN („GP” nigdzie tego nie napisała!). Obecnie Piotr Nisztor ma nałożony przez sędziego Rafała Wagnera z Sądu Okręgowego w Warszawie roczny zakaz pisania na temat Zbigniewa Bońka, w tym również o spółce Mikrotel.

Tymczasem okazuje się, że Nisztor napisał prawdę. Informacje potwierdza treść… pozwu złożonego przeciwko niemu przez prezesa PZPN. Na stronie 18 dokumentu można przeczytać, że „Mikrotel nie łączy jakakolwiek umowa z PZPN”, czyli dokładnie tak jak zostało napisane w artykule „Finansowe tajemnice PZPN”. W pozwie nie zakwestionowano faktu, że firma brata Zbigniewa Bońka świadczy usługi na rzecz PZPN. Mało tego – „Klientem Mikrotel co najmniej od 2000 r. pozostaje m.in. Lagardere, co wynika z informacji uzyskanej od tej ostatniej spółki przez PZPN” – napisano w pozwie.

Bratanek prezesa PZPN
W artykule „Finansowe tajemnice PZPN” Nisztor napisał, że współwłaścicielem firmy Mikrotel jest m.in. 44-letni Marcin Boniek, bratanek prezesa PZPN. „(…) od lat robi błyskotliwą karierę sędziowską. Nie tylko jest arbitrem na meczach polskiej ekstraklasy, lecz także – dzięki akceptacji kierowanego przez wujka związku – znalazł się na liście międzynarodowych sędziów asystentów na rok 2020”.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska" dostępnym w sprzedaży od środy 9 września.