Wczesnośredniowieczny zdobiony miecz i topory wydobyto z jeziora Lednica

Ozdobiony krzyżem miecz, inkrustowany topór oraz groty włóczni, strzał i bełtów odnaleźli archeolodzy w jeziorze Lednica. Według badaczy to kolejny dowód na istotną rolę grodu na Ostrowie Lednickim w okresie przed panowaniem Mieszka I.

lednicamuzeum.pl

W czasie piątkowej konferencji prasowej kierownik Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu prof. UMK dr hab. Andrzej Pydyn ocenił efekty prac w czasie tegorocznych badań na obszarze jeziora Lednica.

To jest chyba najbogatszy sezon od kilkunastu lat. Nie tylko ze względów na liczbę zabytków, ale też ich wartość i kontekst, w którym zostały odnalezione.

Najbardziej spektakularnym zabytkiem z tego sezonu badań jest ósmy miecz odnaleziony w jeziorze lednickim, pierwszy od 20 lat. Ale również grot włóczni, topory, w tym topór inkrustowany.

– powiedział..

Prof. Pydyn wyjaśnił, że archeologowie sprawdzali dno na głębokości ok. 1,5 m poniżej jego obecnego poziomu. „Z wykorzystaniem fotogrametrii udało nam się stworzyć model 3D zarówno badanego obszaru jak i zabytków, które pozyskaliśmy” – wskazał.

„To co nas najbardziej pochłonęło, to badania na odnalezionym w 2017 roku moście, a właściwie mostach z wysypy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora Lednica” – powiedział. Dodał, że to właśnie tam odnaleziono łącznie 21 artefaktów – wśród nich wczesnośredniowieczny zdobiony miecz i dwa topory, oraz militaria takie jak groty do strzał i bełtów z XIII i XIV w., a także pochodzący z tego okresu sierp.

Mateusz Popek z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu podkreślił, że krzyż zdobiący wydobyty miecz może być wykonany ze złota.

To nie był miecz zwykłego woja. Inkrustowany, prawdopodobnie, srebrem topór mówi nam, że po tym moście podróżowały osoby bardzo znaczące. Groty do strzał i bełtów opowiadają nam, że mogła tu być jakaś potyczka. Potwierdzamy to przepalonymi drzewcami i śladami spalenizny.

– wyjaśnił.

Znajdująca się na jeziorze Lednica wyspa Ostrów Lednicki zdaniem wielu historyków była miejscem chrztu Mieszka I. Stąd pochodzi jedna z największych kolekcji zabytków z początków chrześcijaństwa, z najstarszym w Polsce relikwiarzem - fragmentem krzyża Chrystusa. Niewykluczone, że relikwiarz jest pamiątką z czasu chrztu Mieszka I. Ostrów Lednicki sąsiaduje z wyspą Ledniczka. W 2017 r. znaleziono przy niej pozostałości trzeciej na jeziorze przeprawy mostowej. Archeologowie z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika badają obszar jeziora Lednica od 1982 r.

 

 

 


Źródło: pap.pl

#archeologia podwodna #Jezioro Lednickie #Mieszko I #znaleziska

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo