NOWE FAKTY ws. zatrzymania Sławomira N. Trwają przeszukania w kilku miejscach w Polsce i na Ukrainie

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało dzisiaj o przeszukaniach w Kijowie, Lwowie i na terytorium Polski w ramach śledztwa dotyczącego działalności organizacji przestępczej ze sfery zarządzania drogami. Rewizje trwają m.in. w biurach Ukrawtodoru.

Sławomir N., były szef Ukrawtodoru
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Jak podkreślono, przeszukania przeprowadzane są wraz z ukraińską Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP), polskim CBA i prokuraturą okręgową w ramach wspólnego śledztwa.

Międzynarodowa grupa śledcza prowadzi działania w biurach państwowej agencji drogowej Ukrainy Ukrawtodor, firm biorących udział w przetargach tej instytucji oraz w miejscach zamieszkania byłych urzędników agencji i u obywateli Polski, "prawdopodobnych uczestników organizacji przestępczej".

NABU dodało, że w ramach działań śledczych w Polsce zatrzymano w związku z podejrzeniem korupcji byłego szefa Ukrawtodoru, obywatela Polski.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Mirosława Chyr zaznaczyła, że do zatrzymania byłego ministra transportu Sławomira Nowaka oraz dwóch innych osób doszło dzisiajk w godzinach porannych. Zatrzymania - jak zaznaczyła - zostały przeprowadzone w związku ze sprawą dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych.

- Dzisiaj w godzinach popołudniowych planowane jest przeprowadzenie czynności procesowych z udziałem zatrzymanych osób. Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymane osoby usłyszą zarzuty, a następnie zostaną przesłuchane w charakterze podejrzanych

 - poinformowała w poniedziałek w TVP Info Mirosława Chyr.

Chyr poinformowała również, że zostały już sporządzone postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

- Procedura wygląda w ten sposób, że po zatrzymaniu osoby, prokurator ogłasza zarzuty i przesłuchuje te osoby w charakterze podejrzanego. Następnie prokurator podejmuje decyzję co do zastosowania środków zapobiegawczych wobec osób, które wówczas wchodzą już w rolę procesową podejrzanych - zaznaczyła.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w poniedziałek rano o zatrzymaniu byłego ministra transportu Sławomira Nowaka oraz byłego dowódcy JW 2305 "GROM" Dariusza Zawadki. Razem z nimi zatrzymano gdańskiego biznesmena Jacka P. Wszyscy trzej są podejrzewani są o korupcję oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sławomir N.

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo