"Właśnie odbyłem rozmowę premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o dwustronnych relacjach naszych państw, bezpieczeństwie międzynarodowym, a także na temat sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii w czasie pandemii" - napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku..

Jak zaznaczył, z brytyjski premierem omówili też rozwiązania gospodarcze podjęte w czasie pandemii.

"Opowiedziałem Premierowi Johnsonowi o wprowadzeniu tarczy antykryzysowej o wartości około 15 proc. PKB. Zaznaczyłem, że wychodząc z kryzysu wywołanego pandemią, Polska planuje koncentrować się na innowacyjnych sektorach gospodarki, a także inwestycjach. Zgodziliśmy się, co do tego, że to najlepsza droga do powrotu do wzrostu gospodarczego"

- napisał Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że z Johnsonem zgodzili się "również na przyjęcie dokumentu wskazującego główne kierunki współpracy dwustronnej w wielu obszarach – w tym w odniesieniu do polityki klimatycznej i energetycznej, technologicznej oraz bezpieczeństwa wewnętrznego".

- Wielka Brytania jest gotowa do zakończenia okresu przejściowego po brexicie "na warunkach australijskich", jeśli w negocjacjach z UE nie uda się osiągnąć porozumienia - powiedział dzisiaj premier Boris Johnson w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Jeśli chodzi o przyszłe stosunki Zjednoczonego Królestwa z UE, premier z zadowoleniem przyjął zgodę obu stron na zintensyfikowany proces negocjacji w lipcu. Powiedział, że Zjednoczone Królestwo będzie prowadzić konstruktywne negocjacje, ale jednocześnie będzie gotowe do zakończenia okresu przejściowego na warunkach australijskich, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia

 - napisano w komunikacie opublikowanym przez Downing Street.

Wielka Brytania i Unia Europejska od marca prowadzą negocjacje o przyszłych stosunkach po zakończeniu upływającego 31 grudnia bieżącego roku okresu przejściowego po brexicie. Ponieważ do tej pory nie osiągnięto większych postępów, od poniedziałku ma rozpocząć się runda zintensyfikowanych negocjacji. Brak porozumienia oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku handel dwustronny odbywać się będzie na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli możliwe byłoby stosowanie ceł i innych barier handlowych.

Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE. Duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami WTO, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

Jak poinformowało biuro szefa brytyjskiego rządu, podczas rozmowy premierzy Johnson i Morawiecki wyrazili ubolewanie, że nie mogą spotkać się osobiście na dorocznych Polsko-Brytyjskich Konsultacjach Międzyrządowych, ale zatwierdzili plan współpracy polsko-brytyjskiej w nadchodzących miesiącach, m.in. w kwestii obrony i handlu.

- Premier (Johnson) i premier Morawiecki wymienili również uwagi na temat siły i historii stosunków między Wielką Brytanią a Polską w perspektywie 80. rocznicy Bitwy o Wielką Brytanię

 - napisano w komunikacie.

Jak dodano, dyskutowali też na temat wspólnej walki z koronawirusem i zgodzili się co do potrzeby zapewnienia trwałej globalnej odbudowy, w której priorytetem jest otwartość i wolny handel.