Tobiszowski interweniuje ws. otwarcia granicy dla Ślązaków

Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski zwrócił się do wszystkich czeskich posłów w Parlamencie Europejskim z prośbą o interwencję w sprawie wciąż zamkniętej dla mieszkańców województwa śląskiego granicy polsko-czeskiej.

Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Chorzowie, grupa posłów obiecała pomóc w tej sprawie.

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że województwo śląskie zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie objęło go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Od mieszkańców regionu czeskie służby wymagają potwierdzeń negatywnych testów na Covid-19. Śląskie jest od kilku tygodni regionem z najwyższą liczbą potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce, ogniska zakażeń są m.in. w śląskich kopalniach. Sprawa ruchu granicznego jest przedmiotem konsultacji i spotkań władz regionalnych i służb sanitarnych w obu krajach.

Grzegorz Tobiszowski w piątek wysłał drogą elektroniczną listy w języku czeskim do wszystkich czeskich posłów w Parlamencie Europejskim z prośbą o interwencję u premiera Czech Andreja Babisza. "Przekazałem, że w tym trudnym czasie każdego regionu i kraju pokazujemy solidarność, że wspieramy się wzajemnie, a nie tworzymy mury czy niepotrzebne granice, które mogą powodować odczucia, że ktoś jest dyskryminowany, źle traktowany" – powiedział Grzegorz Tobiszowski dziennikarzom w Chorzowie.

Według jego relacji, zaledwie po kilku godzinach otrzymał odpowiedź od kilku posłów z Czech, że zaangażują się w tę sprawę i będą interweniować. "Myślę, że to dobra informacja" – ocenił. "To ważne, aby sąsiedzi tak bliscy, w tej części Europy, mieli dalej dobre kontakty" – podsumował Grzegorz Tobiszowski. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

mch
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo