Pierwszy raz od 15 lat zjazd Klubów "Gazety Polskiej" zorganizowano w formie online. Gościem Tomasza Sakiewicza oraz Katarzyny Gójskiej był dzisiaj prezydent Andrzej Duda, z której rozmowy wybraliśmy 10 najważniejszych cytatów.

O przymusowej seksualizacji dzieci:

To jest jakiś neokomunizm, neobolszewizm. Ja bym nie chciał, byśmy wrócili do tych czasów, dlatego trzeba pilnować, by szkoła nie była tym miejscem, gdzie dzieciom się wciska jakąkolwiek ideologię, bo szkoła nie jest miejscem do tego, by dzieci indoktrynować ideologicznie, tylko jest miejscem edukacji dzieci i ewentualnie ich wychowania, ale przede wszystkim edukacji. Szkoła ma przekazać wiedzę dziecku.

O wizji Polski:

Chodzi o taką Polskę, która będzie umiała chronić słabych - a nie będzie musiała bać się silnych. Chodzi o taką Polskę, gdzie zwycięża uczciwość i sprawiedliwość - a nie cynizm i draństwo. To jest polska racja stanu. Takiej Polski chcemy. To oznacza istnienie silnego, sprawnego, uczciwego państwa narodowego. To jest nasze wielkie dążenie od samego początku, od kiedy zaczęliśmy ten marsz po władzę.

O możliwej i trwającej obstrukcji:

Patrząc na pewne mechanizmy polityczne, można z wysokim prawdopodobieństwem podejrzewać, że gdyby się okazało, że opozycja te wybory wygra, to będzie ze wszystkich sił dążyła do zablokowania możliwości pracy rządu Zjednoczonej Prawicy poprzez oczywistą obstrukcję - trwającą obecnie w Senacie - ze strony wybranego przez nich prezydenta.

O opozycji: 

Dziś jak pada pytanie: Jaka Polska? To popatrzcie, kto stoi po drugiej stronie. Ci, którzy Polskę niszczyli, prowadzili politykę wstydu. Ja chcę żeby to była Polska, która dalej się rozwija z dbałością o polską rodzinę, chcę żeby to była Polska, która szanuje swoją historię i bohaterów, szanuje tych, którzy z tej Polski musieli wyjechać, szanuje i stara się współpracować dla dobra RP. To Polska, która potrafi się obronić przed silnymi i chroni słabszego. Nie boi się, ale odważnie realizuje swoje prawa, jest dumna ze swojego położenia, ma 38 milionów obywateli i jest jednym z większych krajów Unii Europejskiej.

O relokacji uchodźców:

Patrzę na to w sposób bardzo prosty: już nawet sama Europa nie próbuje tych ludzi nazywać uchodźcami tylko ich nazywa migrantami. To w większości przypadków nie są ludzie, którzy chronią swoje życie tylko zostawili swoje domy, bo powiedziano im, że w Europie jest raj i tu wszystko dostaną za darmo, bo jest tu bogato i będzie. Takie opowieści gdzieś w tych biednych krajach krążą. Jestem zwolennikiem wolności europejskiej. Ta wolność europejska polega na tym, że jeżeli ktoś przyjeżdża do Europy to przyjeżdża tam gdzie chce. Jeżeli ktoś chce do naszego kraju przyjechać, nasze granice znowu są otwarte. Jeżeli jest uchodźcą, to zapewniam, że dostanie pomoc. Ale my nie będziemy nikogo więzić, przetrzymywać, zamykać. My się na to nie zgadzamy i nie zgadzamy się na przymusową relokację uchodźców.

O relacjach z Ukrainą:

Ukraina jest państwem, które zostało zaatakowane, jest okupowane przez Rosję, na części terytorium toczy się tląca się wojna, cały czas giną ludzie. Nam nie wolno zostawić Ukrainy w tej sytuacji. Prawo międzynarodowe musi być przestrzegane, bo nikomu nie muszę tłumaczyć, jak groźna jest sytuacja że przesunięcie granic siłą przez Rosję w Europie jest do zaakceptowania. To element polskiej racji stanu, byśmy stali po stronie Ukrainy. Najpierw została zaatakowana Gruzja w 2008 roku, a w 2014 roku Ukraina. NATO zrozumiało ten problem i mamy na naszym terytorium wojska NATO i wojska amerykańskie.

O sukcesie polityki obozu Zjednoczonej Prawicy:

Podwyższony wiek emerytalny był kroplą, która przelała czarę goryczy. Polacy nam uwierzyli, prowadziliśmy odważną, zdecydowaną kampanię. Polacy zaufali nam i przez ostatnie pięć lat realizowaliśmy plany, w znakomitej większości wypełniając je. Ani polskie państwo się nie rozpadło, ani budżet nie upadł, a polskim rodzinom żyje się lepiej niż pięć lat temu.

O manipulacji sondażowej:

Apeluję do moich rodaków, rozsianych po całym świecie, poza granicami, żeby się rejestrowali i żeby poszli do wyborów. Pokornie proszę o ten wysiłek, by na wybory iść i oddać swój głos za Polską. Bardzo proszę, żebyście nigdzie, gdzie Państwo jesteście, nie wierzyli w żadne sondaże. Proszę się w ogóle na sondaże nie oglądać. Najważniejsze jest to, abyśmy poszli do wyborów i żeby nas było jak najwięcej. Jeżeli po stronie wolnej, suwerennej, niepodległej Polski będzie mobilizacja i wysoka frekwencja - wygramy te wybory na pewno!

O komentarzu Trzaskowskiego ws. CPK:

[Rafał Trzaskowski powiedział: po co nam Centralny Port Komunikacyjny, skoro niedługo będziemy mieli taki w Berlinie]

Dla mnie to sytuacja żenująca, że w naszym społeczeństwie są takie postawy. Jeżeli ktoś odczuwa kompleks wobec małych narodów, to jak to nazwać? To jakaś postkolonialna mentalność. Wolałbym mówić o tym, że mimo tego, że byliśmy żelazną kurtyną, mamy prawo mieć poczucie skrzywdzenia, my wychodzimy na prostą i mówimy: mamy swoje miejsce w Europie, swoją historię, kulturę. Mamy również swój głos i ten głos ma być taki, jak nasz potencjał.

O Karcie Rodziny:

W Konstytucji jasno zapisano, że rodzina znajduje się pod ochroną ze strony państwa, a rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

Poniżej - cały wywiad Tomasza Sakiewicza oraz Katarzyny Gójskiej z prezydentem Andrzejem Dudą: