Jak już informowaliśmy, zgodnie z badaniami Estymatora dla DoRzeczy.pl, podmiana kandydata przez Platformę Obywatelską z Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego nie dała wielkiej różnicy w prognozowanej II turze wyborów. Lepszy rezultat od Trzaskowskiego uzyskują zarówno Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), jak i Szymon Hołownia (bezpartyjny). Niestety nie podano innych wariantów pojedynków w drugiej turze, podczas gdy coraz częściej Kosiniaka-Kamysza wymija w sondażach Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Prognozowane wyniki II tury wyborów na 07.06.2020. Opracowanie własne na podstawie danych Estymatora dla dorzeczy.pl

Skoro mowa o pierwszej turze, przedstawiamy wyniki sondaży dla poszczególnych mediów. Estymator, Pollster i IBRiS wykonały je odpowiednio dla DoRzeczy.pl, programu "Wiadomości" w TVP i portalu Wp.pl. Co ciekawe, to w sondażu dla TVP, której opozycja zarzuca nieobiektywność, poparcie dla Andrzeja Dudy jest najmniejsze. Mimo tego, urzędujący prezydent może liczyć na 40 procent głosów. Za nim kolejno znajdują się: Rafał Trzaskowski (28 proc), Szymon Hołownia (14 proc), Krzysztof Bosak (7 proc), Władysław Kosiniak-Kamysz (6 proc.) i Robert Biedroń (Lewica, 4 proc). 1 procent głosów przypada na pozostałych kandydatów. 

Prognozowane wyniki I tury wyborów prezydenckich wg sondażu Pollster dla "Wiadomości" TVP. Opracowanie własne.

Także w sondażu Estymatora prowadzi Andrzej Duda, tym razem z wynikiem 43 procent poparcia. Rafał Trzaskowski ma 25,3 proc. głosów, Szymon Hołownia 14,4, Krzysztof Bosak 7,4, Władysław Kosiniak-Kamysz 6,8, Robert Biedroń 2,6 proc. a pozostali kandydaci 0,4 procent. Tutaj także Krzysztof Bosak wymija kandydata Ludowców.

Prognozowane wyniki I tury wyborów prezydenckich wg sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl. Opracowanie własne.

Trzeci sondaż, IBRIS dla portalu wp.pl przynosi kilka niespodzianek. Liderem jest co prawda Andrzej Duda (42,7 proc.)-, ale według IBRiS Szymon Hołownia ma dwa razy mniejsze poparcie, niż według pozostałych pracowni badawczych - tylko 7,7 proc. To tylko o 0,3 procent więcej niż Władysław Kosiniak-Kamysz, którego z kolei IBRiS klasyfikuje ponad Krzysztofem Bosakiem (6,9 proc.). Robert Biedroń może według tego sondażu liczyć na 3,4 procent głosów. Odnotowano również wynik Marka Jakubiaka (Federacja dla Rzeczypospolitej), który uzyskał 0,1 procent głosów. IBRiS z kolei zaznacza, że wyniki nie sumują się do 100 procent, gdyż 5,2 proc. badanych odpowiedziało, że są niezdecydowani.

 

Prognozowane wyniki I tury wyborów prezydenckich wg sondażu IBRiS dla Wp.pl. Opracowanie własne.