Kalifornia - bilans pierwszego tygodnia odmrażania gospodarki 40-milionowego stanu

Stan Kalifornia liczy niemal 40 milionów mieszkańców. Jak wyglądało pierwsze 7 dni, po wkroczeniu największego hrabstwa w USA w II etap odmrażania gospodarki?

Małgorzata Schulz

Okręt szpitalny marynarki wojennej Mercy opuścił Los Angeles. Załoga statku z charakterystycznym czerwonym krzyżem miała za zadanie leczyć pacjentów, którzy nie są zarażeni COVID-19. Była to swojego rodzaju strefa bez koronawirusa. Okręt zacumował w porcie San Pedro 27 marca a na jego pokładzie leczonych było tylko 77 pacjentów chorych na inne niż korowirus schorzenia.

Fakt, że mieliśmy w San Pedro 1000 dodatkowych łóżek szpitalnych, było kluczowe na początku pandemii

- powiedział Mark Ghilarducci dyrektor Stanowego Departamentu Emergency. W piątek Mercy odpłynął do rodzimego portu w San Diego.

W Los Angeles obecnie otwarte są prawie wszystkie plaże, parki oraz pola golfowe. Można spacerować, biegać, surfować jednak nie można grać w siatkówkę plażową, wszystkie rozgrywki sportowe są zakazane.

Nakaz pozostań w domu nadal obowiązuje dla całego stanu Kalifornia. Mieszkańcy muszą stosować się do obostrzeń jakimi jest zachowywanie dystansu 2 metrów między pieszymi oraz noszenie maseczek,

We wtorek w Los Angeles Eric Garcetti ogłosił, że w hrabstwie Los Angeles nakaz pozostania w domu będzie obowiązywał do końca sezonu letniego. Wypowiedzi Garcetti wywołały reakcje w całych stanach, władze miasta otrzymywały sygnały, że sporo osób popada w panikę oraz że może wzrosnąć liczba samobójstw.

W środę burmistrz wystąpił ponownie tłumacząc, że prosi o powstrzymanie histerii, ponieważ nigdy nie zniesiono nakazu zostań w domu aczkolwiek rozpoczęto odmrażanie gospodarki.

(fot. Małgorzata Schulz,Los Angeles)

Biorąc pod uwagę statystyki oraz to że Los Angeles z liczbą 1,613 zgonów jest epicentrum śmierci z powodu COVID-19 w całej Kalifornii, Eric Garcetii wprowadził kolejne obostrzenie. "Ustanawiam nakaz noszenia maseczek dla wszystkich mieszkańców Los Angeles, gdy znajdują się poza domem,” zarządził Garcetti.

Prawie 253,000 mieszkańców Hrabstwa Los Angeles poddane zostało testowi na COVID-19 to jest 11% całej ludności tego największego w USA regionu czyli 32,000 miało pozytywny wynik testu. Obecnie wszyscy  mają możliwość testowania nawet ci, którzy nie mają objawów.

(fot. Małgorzata Schulz,Los Angeles)

Bezrobocie sięga obecnie 14% i jest największe w historii USA od czasów wielkiej depresji kiedy dochodziło do 25% . W USA podobnie jak w Polsce wiele sklepów bankrutuje. W piątek upadek ogłosiła jedna z największych sieci handlowych w USA, JC Penny. Kryzys koronawirusa bardzo negatywnie wpłynął na sferę gospodarki jaką są małe i średniej wielkości firmy, do których należą restauracje. Szacuje się, że 1 z pośród 4 istniejących obecnie punktów gastronomicznych będzie na stałe zamknięty.

 

Źródło: niezalezna.pl

#bezrobocie #odmrażanie gospodarki #epidemia #koronawirus #USA #Kalifornia #Los Angeles

Małgorzata Schulz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo