Kolejny etap luzowania ograniczeń dotyczy także kościołów. Co zmieni się od 17 maja?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczą również limitów wiernych w świątyniach. Od 17 maja podczas mszy lub innego nabożeństwa na 1 uczestnika ma przypadać 10 m2, a nie jak dotychczas - 15 m2.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/truk

Zgodnie z rozporządzeniami, od 20 kwietnia limit osób mogących uczestniczyć w mszach św. lub nabożeństwach w kościołach uzależniony jest od powierzchni obiektu - 1 osoba na 15 m kw. - i dla każdej świątyni jest inny.

Zapowiedziane dzisiaj przez rząd poluzowania zmienią dotychczasowe limity liczby wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych już od najbliższej niedzieli, 17 maja.

W myśl przedstawionych zarządzeń, nowy limit to 1 osoba na 10 m kw. 

Postulat zmiany ustalonego w kwietniu limitu podnosili w wystosowanym kilkanaście dni temu liście do premiera Morawieckiego przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego.

W liście przedstawiciele Kościołów zaapelowali, by w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach - 1 osoba na 9 m kw. Wcześniej o poluzowanie limitu prosił również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, gov.pl

#kościoły #obostrzenia #limit wiernych #Mateusz Morawiecki

Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo