Od swojego ustąpienia w 2013 roku Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. W wypowiedzi dla oficjalnego portalu Stolicy Apostolskiej, Vatican News, jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein, podkreślił, że emerytowany papież otrzymuje bardzo wiele życzeń składanych telefonicznie oraz listownie i za pośrednictwem internetu. Do Benedykta XVI zadzwonił z Niemiec jego starszy brat ksiądz Georg Ratzinger.

Abp Gaenswein dodał, że emerytowany papież jest stale informowany o przebiegu pandemii koronawirusa i codziennie modli się za chorych.

- Był szczególnie poruszony śmiercią wielu księży, lekarzy i pielęgniarzy, zwłaszcza na północy Włoch, podczas pełnienia służby na rzecz chorych

 - zaznaczył prefekt Domu Papieskiego. Zapewnił, że Joseph Ratzinger "uczestniczy w bólu" z zaniepokojeniem, ale i nadzieją.

Rano, według relacji sekretarza, jubilat otrzymał w prezencie swoją ukazującą się wkrótce obszerną biografię napisaną przez niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda, z którym razem wydali kilka książek oraz wywiadów.

- Początkowo Seewald zamierzał osobiście wręczyć książkę emerytowanemu papieżowi w tych dniach. Niestety pandemia to uniemożliwiła - wyjaśnił abp Gaenswein. Tom nosi tytuł "Benedykt XVI - życie".

Życzenia kard. Josephowi Ratzingerowi złożył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

"Przekazuję serdeczne pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie od wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce" - napisał abp Gądecki.

"Trwając w Oktawie Wielkanocy życzę Waszej Świątobliwości pokoju i radości płynących z faktu zmartwychwstania oraz zdrowia i sił dla dalszego pełnienia posługi emerytowanego Biskupa Rzymu"

- zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

W życzeniach abp Gądecki przypomniał  pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski i jej przesłanie "Trwajcie mocny w wierze".

"Czternaście lat po ich wygłoszeniu, stojąc przed nowymi wyzwaniami w kontekście aktualnych wydarzeń społecznych w Polsce, słowa te nabierają zupełnie nowego, profetycznego znaczenia" - podkreślił hierarcha.

- Upraszam dla Kościoła w Polsce apostolskiego błogosławieństwa, a dalsze życie Ojca Świętego powierzam Jasnogórskiej Królowej Polski - dodał.