Rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że papież Franciszek zapowiedział w minioną niedzielę, podczas modlitwy "Anioł Pański”, że w piątek 27 marca o godz. 18.00 poprowadzi modlitwę na dziedzińcu bazyliki św. Piotra, przy pustym placu.

- Ojciec Święty zaprosił wszystkich do duchowego udziału za pośrednictwem środków przekazu. Podczas nabożeństwa czytane będzie Słowo Boże, odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, na koniec papież Franciszek udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi" z możliwością otrzymania odpustu zupełnego

 – podkreślił.

Ks. Rytel-Andrianik poinformował, że modlitwa potrwa około godziny. W tym czasie będzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Po wysłuchaniu Słowa Bożego, Papież Franciszek poprowadzi medytację.

- W tym czasie przed Bazyliką św. Piotra będzie wystawiony obraz Maryi – Ocalenie Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani) z Bazyliki Matki Bożej Większej oraz krzyż z kościoła św. Marcelego. Przed tymi wizerunkami Pana Jezusa oraz Matki Bożej rzymianie modlili się w minionych wiekach o ustanie epidemii i zostali wysłuchani, jak czytamy w licznych dokumentach

– powiedział rzecznik KEP.

Z XV-wiecznym krucyfiksem z kościoła San Marcello al Corso związane są dwa wydarzenia z XVI wieku, uznawane za cudowne. Najpierw w 1519 r. jako jedyny element wyposażenia ocalał on z pożaru tej świątyni. Trzy lata później niesiony był w procesji pokutnej, z którą łączy się ustanie w Rzymie dżumy.

Jak dodał ks. Rytel-Andrianik, Kościół w Polsce włącza się w papieską modlitwę o ustanie pandemii koronawirusa - za chorych, zmarłych i ich rodziny, a także za służby medyczne i sanitarne, które w tym czasie z ogromnym poświęceniem niosą pomoc ludziom.

Modlitwa z papieżem Franciszkiem będzie transmitowana na oficjalnym kanale watykańskim na YouTube VaticanNews oraz w innych środkach społecznego przekazu.

- Dzięki duchowemu uczestnictwu w modlitwie prowadzonej przez Ojca Świętego możemy doświadczyć wspólnoty i jedności Kościoła na całym świecie w tym trudnym czasie. Bóg jest blisko każdego z nas, kierujmy do niego nasze prośby o pokój w sercu. Bądźmy razem, pomagajmy osobom potrzebującym, szczególnie chorym i starszym, niech nikt nie będzie pozostawiony sam sobie. Wspierajmy organizacje charytatywne, które niosą pomoc. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa określonych przez służby sanitarne. Ich przestrzeganie jest wyrazem odpowiedzialności i chrześcijańskiej miłości bliźniego

– powiedział rzecznik Episkopatu Polski.