Siedziba festiwalu w Cannes otwarta dla bezdomnych

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com

  

Pałac festiwalu filmowego w Cannes, który został odłożony ze względu na pandemię koronawirusa, został tymczasowo przekształcony na ośrodek dla bezdomnych, w którym znalazło się też miejsce dla ich psów - poinformowała przedstawicielka władz miasta Dominique Aude-Lasset.

Przy wejściu do Palais des Festivals wchodzącym mierzy się temperaturę. Osobom bezdomnym, które się tam zgłaszają, udostępniono jadalnię, wspólne pomieszczenie z telewizorami i grami komputerowymi, a także prysznice. W piwnicach budynku zaaranżowano przestrzeń sypialną.

Są też cztery pomieszczenia z klatkami dla psów. "Wiemy jak ważne są psy dla ludzi, którzy żyją na ulicy" - powiedziała Aude-Lasset. "Mamy tu od 50 do 70 osób każdej nocy" - dodała.

Festiwal filmowy w Cannes miał się rozpocząć 13 maja i potrwać do 23 maja, ale w ubiegłym tygodniu został odwołany.

Organizatorzy festiwalu wydali w czwartek komunikat, w którym napisali: "Rozważane są różne opcje, jedną z nich jest po prostu odłożenie Festiwalu w Cannes do końca czerwca lub początku lipca" Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...


Opozycja nawołuje do przeniesienia wyborów. Marszałek Sejmu odpowiada krótko: Konstytucja

marszałek Sejmu Elżbieta Witek / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Marszałek Sejmu oświadczyła w swoim telewizyjnym orędziu, że nie ma demokracji bez pełnej wyborczej podstawy. Jednocześnie zwróciła się bezpośrednio do polityków opozycji, którzy nawołują do przeniesienia terminu wyborów oraz wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na terenie całego kraju. „Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym. Nie można tak postępować” - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Odnosząc się do apeli polityków opozycji o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, marszałek Sejmu szybko rozwiała wszelkie wątpliwości.

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji.
- dodała Elżbieta Witek.

Jak podkreśliła, w takim kryzysie jak dziś, wszystkim - niezależnie od barw politycznych czy poglądów - powinna przyświecać ciągłość utrzymania porządku instytucjonalnego państwa.

[polecam:https://niezalezna.pl/320075-marszalek-witek-zabrala-glos-w-sprawie-wyborow-nie-mozna-tworzyc-precedensow]

Wybory muszą się odbyć bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków; takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne [...] apeluję do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o sprawne procedowanie w Senacie projektu ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego autorstwa PiS. Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym.
- wyjaśniła marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podkreśliła, że w obecnej sytuacji rolą zarówno rządzących, jak i opozycji jest niedopuszczenie do chaosu i ochrona tego, co tak chętnie na sztandary brali ostatnio politycy PO-KO – czyli „Konstytucja”.

Życie i zdrowie Polaków jest dla nas najwyższą wartością. Nic nie stoi ponad to. I dziś robimy wszystko by te wartości ochronić. Są one w centrum naszej uwagi. Ale myślimy też o przyszłości. O tym by państwo mogło sprawnie funkcjonować. Naszą rolą jest niedopuszczenie do chaosu i ochrona konstytucyjnej stabilności instytucji państwa. Bez tego nie pokonamy skutków kryzysu.
- mówiła.

Marszałek Sejmu zaapelowała też o przestrzeganie zasad i pozostanie w domu.

Chrońmy siebie, najbliższych. Chrońmy Polskę. Wierzę, że to się uda i wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych dni. Wszystko będzie dobrze. Musimy tylko wytrwać. Tylko wtedy nam się uda.
- powiedziała Elżbieta Witek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts