Chiny ukrywały prawdę o Covid-19. Można było o 95% zmniejszyć rozprzestrzenianie koronawirusa!

/ Vektor Kunst iXimus; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów pojawił się projekt rezolucji potępiającej Chiny za ich reakcję na epidemię Covid-19. Kongresmeni zwracają w niej uwagę, że problemy przez nią spowodowane mogłyby być znacznie mniejsze gdyby rząd Chin nie uciszał lekarzy którzy raportowali o niej jako pierwsi.

Projekt rezolucji został przedstawiony przez republikańskiego kongresmana z Indiany Jima Banksa we wtorek. Teraz razem z demokratą Sethem Moultonem zbierają tzw. kosponsorów czyli osoby, które deklarują swoje poparcie dla danej inicjatywy. Udało im się już zebrać kilkunastu – na razie pod rezolucją podpisali się niemal wyłącznie Republikanie, ale nieoficjalnie mówi się, że poprą ją obie partie.

W swojej rezolucji kongresmeni zwracają uwagę na to jak władze Chin zachowywały się na początku epidemii. Twierdzą, że Pekin popełnił wiele poważnych błędów, które spowodowały, że epidemia Covid-19 przybrała tak tragiczne rozmiary. Wymieniają wśród nich na przykład rozsiewanie dezinformacji mających ukryć prawdziwe zagrożenie powodowane przez wirus, niechęć do współpracy z międzynarodowymi organizacjami zdrowotnymi czy cenzurowanie piszących o nim dziennikarzy. Powołują się przy tym na niedawne badanie naukowców z uniwersytetu w Southampton z którego wynika, że gdyby Chiny podjęły walkę z koronawirusem trzy tygodnie wcześniej to globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa udałoby się zmniejszyć o 95%.

Autorzy rezolucji opierając się na niedawnych raportach medialnych twierdzą, że Chiny wiedziały o tym, że tajemnicza choroba płuc z Wuhan to tak naprawdę kolejny po SARS koronawirus już w połowie grudnia. Jednak zamiast podjąć wczesne działania, które znacznie zmniejszyłyby skalę epidemii, uciszali lekarzy którzy próbowali przed nim ostrzegać. Wspomnieli przy tym o lekarzu, którego na początku stycznia zmuszono do podpisania oświadczenia, że rozsiewał fałszywe informacje które naruszały porządek społeczny.

Kongresmeni w tej rezolucji potępili Chiny również za to jak traktuje Ujgurów – islamską mniejszość etniczną. Chiny od jakiegoś czasu prześladują ich na wszystkie sposoby pod pretekstem walki z ekstremizmem. Najgłośniej jest o tym, że Ujgurzy są zamykani w „obozach reedukacyjnych”, gdzie oprócz wysłuchiwania komunistycznej propagandy są również zmuszani do niewolniczej pracy. W zależności od źródła taki los spotkał już od 800 tysięcy do dwóch milionów osób. Kongresmeni zwracają uwagę, że przeludnienie i tragiczne warunki panujące w tych obozach sprawiają, że więźniowie są narażeni na ogromne ryzyko złapania wirusa.

Amerykańscy politycy skrytykowali także ogromną kampanię propagandową chińskiego rządu, której celem jest zrzucenie z Pekinu odpowiedzialności za epidemię. Wspominają chociażby o braku współpracy z amerykańskim Centrum Kontroli Chorób (CDC) czy rozsiewanie fałszywych informacji o tym jakoby koronawirus był amerykańską bronią biologiczną. Najbardziej nie podoba im się jednak fakt, że Chiny odbierają akredytacje prasowe pracującym tam dziennikarzom.

„Ten haniebny atak na wolną prasę przez Chińską Partię Komunistyczną jest odrażający. To, że miał miejsce w środku publicznego kryzysu zdrowotnego, kiedy przepływ wiarygodnych informacji do publiki jest bardzo ważny, jest również niebezpieczne”
- skomentował kilka dni temu lewicowy kongresman Adam Schiff, który jeszcze nie podpisał się pod rezolucją.

We wpisie na Twitterze odniósł się do tego również Banks.

„Chińska Partia Komunistyczna to mistrzowie dezinformacji. Już wcześniej kłamali o koronawirusie. Wykopali w tym tygodniu amerykańskie media ponieważ wiedzą, że nie pomożemy im w propagandzie”.
- napisał.

Autorzy rezolucji żądają również od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wycofania się z pochwalnych komentarzy pod adresem Chin, chwalących ich za sposoby walki z epidemią. Wielu komentatorów uważa, że pochwalne komentarze szefów tej organizacji, które potem cytowali sami Chińczycy, pomogły im ukryć prawdę o epidemii. Niektórzy uważają, że zachwyt WHO Chinami ma związek z tym, że jej dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus pochodzi z Etiopii. Chiny są najważniejszym partnerem handlowym jego państwa, przez co ich gospodarka jest uzależniona od Pekinu, a dodatkowo inwestują tam miliony dolarów w budowę infrastruktury.

Na razie nie wiadomo, kiedy potępiająca Chiny rezolucja trafi pod głosowanie.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Fox News

Tagi

Wczytuję komentarze...


W najnowszym numerze „GP”: Nowe leki na covid-19! Czym wyleczymy koronawirusa?

Okładka tygodnika "Gazeta Polska" / mat. pras. Gazeta Polska

  

W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 1 kwietnia) tematem numeru jest artykuł Jacka Liziniewicza, w którym dziennikarz bierze pod lupę preparaty, z którymi naukowcy wiążą największe nadzieje. UWAGA: Tylko teraz #GazetaPolska w tak niskiej cenie z dostawą do domu! 

Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.gazetapolska.pl/ oraz pod numerem telefonu 722 111 655.

„Ludzkość rzuciła wszystkie siły, aby pokonać koronawirusa. Każda szanująca się jednostka badawcza na świecie realizuje projekty związane z jego badaniem. Wyzwanie jest ogromne, a politycy już dzisiaj porównują jego wagę do powojennego planu Marshalla czy wysłania człowieka na Księżyc. Nigdy badania nad lekiem nie ruszyły tak wielotorowo i z takim impetem. Dzisiaj nad samą szczepionką pracuje kilkadziesiąt laboratoriów, a tysiące naukowców zajmuje się badaniem potencjalnych leków. Kto będzie pierwszy?”
- czytamy w artykule Jacka Liziniewicza.

Ponadto w numerze:

Giertych - BIS czyli Platforma w sojuszu z Konfederacją

„W lipcu 2014 roku Roman Giertych udzielił arcyciekawego wywiadu „Newsweekowi”. Stwierdził, że w 2007 roku to on „rozwalił rząd PiS”, w którym był „Konradem Wallenrodem”. Najważniejsza była informacja, że to nie był nagły wyskok, lecz „Wallenrod” potajemnie przez wiele lat przyjaźnił się i grał w piłkę z Tuskiem oraz Schetyną. Bo ta przyjaźń rzucała cień na całą formację „narodowców”, która brała udział w tej grze. A beneficjentem owej „przyjaźni” był nie kto inny jak Krzysztof Bosak, który występował w „Tańcu z gwiazdami” w TVN. W 2020 roku zgodna współpraca PO i Konfederacji, a także nagrane słowa posła Nitrasa: „Kiedy będziemy rządzili z Konfederacją…”, są brakującym dotąd elementem układanki, pokazującej jasno, czym jest niezmiennie Konfederacja. Na pewno czymś zupełnie innym, niż stara się wmawiać swoim młodym zwolennikom”.
- czytamy w tekście Piotra Lisiewicza.
 
Jak pandemia zmieni świat? Czy globalizacja umrze na koronawirusa?

„Znikające granice, obniżanie kosztów, produkcja w najdalszych zakątkach świata, maksymalizacja zysków i wolny globalny handel – wszystkie te dobrodziejstwa, wieszczone przez proroków globalizacji, za sprawą pandemii zamieniają się w zagrożenia, na które patrzymy coraz bardziej podejrzliwie”.
- wynika z analizy Macieja Kożuszka.
 
Wywiad numeru ze Stanisławem Karczewskim.

„Mam nadzieję, że w tej sytuacji, która jest naprawdę kryzysowa, wszyscy rozsądni ludzie będą działać na rzecz zminimalizowania skutków epidemii. W tej chwili najważniejsze jest to, aby zrobić wszystko, żeby tę epidemię powstrzymać, ograniczyć jej zasięg. To jest nasze główne zadanie”.
– mówi wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Rozmawiają Tomasz Sakiewicz i Hubert Kowalski
 
Oraz artykuł Tomasza Mysiaka na temat prasy w czasach epidemii i sytuacji, w której włoskie gazety traktowane są jako dobro strategiczne

„W sobotę 21 marca wszyscy we Włoszech w napięciu oczekiwali na wystąpienie premiera Giuseppe Conte, który miał ogłosić nowe zasady postępowania, czyli kolejny dekret związany z koronawirusem. Wystąpienie przesuwano z godziny na godzinę. Wreszcie o 23:20 na ekranach telewizorów pojawił się premier. Zaczął mówić, wyraźnie poruszony, czując, że jego słowa mają znaczenie historyczne. Media już następnego dnia, krok po kroku, wyjaśniały obywatelom, na czym polegają zasady walki z koronawirusem i jak będzie wyglądało życie Włochów w najbliższych tygodniach i miesiącach”.
- czytamy.  

Tygodnik Gazeta Polska dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.gazetapolska.pl/ oraz pod numerem telefonu 722 111 655.

W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts