Państwo wspomoże przedsiębiorców. MR opracowuje pakiet osłonowy. "Niezbędny instrument wsparcia"

Na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego, rząd podjął decyzję o zamknięciu bądź znacznym ograniczeniu szeregu działalności, m.in. w sektorach usługowych czy gastronomicznych. Przedsiębiorcy obawiają się dłuższego stanu zawieszenia, wskazując na związane z nim liczne zagrożenia. W związku z epidemią, Ministerstwo Rozwoju pracuje nad tzw. pakietem osłonowym dla przedsiębiorców. Ten - jak ocenia szefowa resortu Jadwiga Emilewicz - pomoże przetrwać trudny czas. - Te instrumenty wsparcia są dziś niezbędne - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

Pakiet ma zakładać m.in. możliwość odroczenia/umorzenia płatności skarbowych oraz składek ZUS bez ponoszenia dodatkowych kosztów, tj. tzw. opłaty prolongacyjnej. Możliwym ma być też skorzystanie "z dogodniejszej oferty kredytowej", co pozwoli zachować płynność. Zagwarantowana ma też być ochrona pracowników.

Według szefowej MR w najtrudniejszej sytuacji znalazły się branże: turystyczna; transportowa; gastronomiczna; sektor rozrywki, w którym występuje duży udział samozatrudnionych; eventowy czy targowy.

- Na tyle, na ile to będzie możliwe, chcemy pomóc im w zachowaniu stabilności ich biznesów i wynagrodzeń pracowników

- podkreśliła.

Minister zaznaczyła, że obecnie najważniejsze jest dostarczanie kapitału obrotowego małym firmom. - Dlatego rozszerzamy mechanizm pomocy de minimis przez podniesienie limitów kredytowych dla małych firm. Gwarancje BGK de minimis dla firm wzrosną do 80 proc. kwoty kredytu" - wskazała. Obecnie ich poziom to 60 proc. Dodała, że MF już przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

- Wsparcie skierowane będzie do MŚP ze wszystkich branż. Według szacunków możliwe jest udzielenie 40-45 tys. gwarancji dla 18 tys. beneficjentów rocznie

- wskazała. Gwarancje de minimis, jak wyjaśniła, umożliwią uruchomienie akcji kredytowej dla MŚP w kwocie ok. 12 mld zł rocznie.

Podkreśliła też, że niektóre zmiany w systemie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. JPK (Jednolity Plik Kontrolny -red.), który miał wejść w życie 1 kwietnia - wejdzie 1 lipca. - Te decyzje służą temu, aby w tym trudnym czasie nie generować dodatkowych obciążeń - oceniła szefowa MR.

Zapewniła, że projekt ustawy zostanie przedstawiony jeszcze w tym tygodniu.

- Obecny stan na pewno odbije się na stanie polskiej gospodarki

- przyznał wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas w rozmowie z naszym portalem. Dopytywany o skalę zjawiska odparł, że "dziś nikt tego nie wie”.

Zapewnił jednocześnie, że instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców, przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju, są dzisiaj niezbędne.

- Są dziś branże w Polsce, jak np. gastronomia, transport, turystyka, które de facto stanęły. Inne branże również odnotują spowolnienie, odczują spadek przychodów. Opracowywane są różne warianty, jak w miarę możliwości można pomóc

- mówił drugi z naszych rozmówców, senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz.

- Osobiście słyszałem opinię Związku Banków Polskich, że jest propozycja, aby na trzy miesiące zrobić „wakacje od spłaty kredytów” - podzielił się jedną z propozycji.

Senator Mróz ma nadzieję, że nie spotka nas w Polsce wariant włoski. - Tam obserwujemy już katastrofę humanitarną, epidemiologiczną; za chwilę nastąpi gospodarczy krach. Działania podejmowane przez polski rząd, bez wątpienia jedne z ostrzejszych w Europie, mają na względzie głównie ochronę zdrowia obywateli, ale pośrednio także bezpieczeństwo gospodarcze - ocenił polityk.

Podkreślił, że „cena, którą płacą dzisiaj polscy przedsiębiorcy jest niższa, niż musieliby zapłacić, gdy nasz rząd tych działań nie podjął”.

Senator Mróz pytany, czy rząd jest gotowy do nowelizacji budżetu państwa, jeśli nastąpi konieczność pomocy przedsiębiorcom ze środków publicznych, odparł, że budżet „to żadna święta księga, której nie można ruszyć”.

- Formalnie nie został (budżet -red.) uchwalony. Jest na etapie rozpatrywania poprawek senackich. Sejm nie może nanieść już żadnych poprawek. Może wyłącznie przyjąć poprawki senackie, jednak te w ogóle nie dotyczyły kwestii związanych z epidemią koronawirusa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, oczywiście jesteśmy w stanie nowelizować budżet

- zadeklarował senator PiS.

- Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział również obniżkę stóp procentowych - to naturalnie element pobudzający gospodarkę. Dziś jednak skupiamy się na tych (przedsiębiorcach -red.), którzy nie będą mieli za co opłacić ZUS-u - wskazał polityk.

Dopytywany o współpracę sił parlamentarnych przy procesie legislacyjnym, odparł, że „ustawa zostanie wprowadzona najszybciej, jak to możliwe”. - Rząd podejmuje to w trybie ekspresowym - podsumował Mróz.

Dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin potwierdził, że podczas jutrzejszej Rady Ministrów głównym tematem będą trudności gospodarcze.

- Wszystko wskazuje na to, że przyjmiemy pakiet rozwiązań, które pozwolą polskim firmom w jak najmniejszymi stratami – bo straty będą - przejść przez to Morze Czerwone

- ocenił polityk.

Precyzując rozwiązania, jakie mogą wejść w życie w pierwszej kolejności wicepremier odpowiedział, że "to na pewno będzie poprawa płynności, odroczenie rozmaitych należności publiczno-prawnych i wreszcie cały szereg działań skierowanych na rynek pracy, czyli z jednej strony ochrona pracowników, a z drugiej strony pakiet inwestycyjny, który będzie stymulował działalność polskich firm".

- Właściwie od tygodnia 24h/7 pracuje zespół urzędników, ekspertów pod kierownictwem pani minister Emilewicz. Jutro to ona, minister finansów i przede wszystkim pan premier Morawiecki przedstawią konkretne rozwiązanie

- przyznał wicepremier.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#pakiet osłonowy dla przedsiębiorców #pomoc dla przedsiębiorców #przedsiębiorcy #koronawirus #Zbigniew Gryglas #Jarosław Gowin #Jadwiga Emilewicz

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo