Uratowała kilkaset żydowskich dzieci – Matka Matylda Getter

/ ipn.gov.pl

  

Matka Matylda Getter ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, ryzykując własnym życiem, uratowała kilkaset żydowskich dzieci skazanych na zagładę przez niemieckich okupantów. 25 lutego 2020 r. prezes IPN dr Jarosław Szarek złożył hołd bohaterce w miejscu jej spoczynku na Starych Powązkach w Warszawie.

Matylda Getter (1870-1968), przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliła wraz siostrami kilkaset żydowskich dzieci z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce. W domu prowincjalnym przy ul. Hożej 53 w Warszawie oraz w ponad 60 klasztorach i placówkach opiekuńczych zgromadzenia otrzymały one schronienie, opiekę i wyżywienie oraz nowe dokumenty.

Podczas II wojny światowej siostra Matylda Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko wyprowadzone z warszawskiego getta.

Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.

‒ mówiła siostra Matylda. W ratowanie dzieci żydowskich, za co Niemcy karali śmiercią, zaangażowane było całe zgromadzenie i setki innych osób. Za swoją działalność Matka Matylda Getter została odznaczona przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Groby sióstr ze zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi na Starych Powązkach – Warszawa, 25 lutego 2020. Fot. Jan Dubiel (IPN)

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


85-latek wypalał trawę. Chwilę później 1,5 hektara lasu poszło z dymem

/ fot. Piotr Dygas, Nadleśnictwo Starachowice/ lasy.gov.pl

  

82-letni mieszkaniec Łodzi wypalał trawę na swojej działce w miejscowości Zwierzyniec. W pewnym momencie ogień rozprzestrzenił się na teren lasu. Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni 1,5 hektara. Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie mężczyzny.

O zdarzeniu poinformowała rzeczniczka bełchatowskiej policji Iwona Kaszewska.

Jak wyjaśniła, do zdarzenia doszło we wtorek. Tego dnia po południu dyżurny policji w Bełchatowie otrzymał zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Zwierzyniec na terenie gminy Drużbice. Na miejscu policjanci zastali pięć zastępów straży pożarnej dogaszających ogień, który rozprzestrzenił się na teren lasu. Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni 1,5 hektara.

Ustalono, że przed południem na jednej z działek widoczny był punktowo wydobywający się niewielki dym. Mogło to świadczyć o wypalaniu trawy. Po kilku godzinach na terenie tej samej działki pojawił się ogień, który z wiatrem rozprzestrzeniał się na sąsiednie tereny leśne.

82-letni właściciel działki zaprzeczył, że wypalał trawę.

- Jednakże poczynione przez policjantów ustalenia pozwoliły na skierowanie wobec 82-letniego mieszkańca Łodzi wniosku o ukaranie do sądu

- powiedziała Kaszewska.

Przypomniała, że wypalanie traw jest niedozwolone, a ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. - Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostki straży pożarnej - podkreśliła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts