Franciszek przedstawił swoją wizję Kościoła i stwierdził: „Sprawa z Ratzingerem jest zamknięta”

/ fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W poniedziałek opinię publiczną zajęły mocno słowa papieża seniora Benedykta XVI dotyczące celibatu. W książce kard. Roberta Saraha "Z głębi naszych serc" duchowny napisał, że celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia". Papież Franciszek w wywiadzie dla "La Repubblica" uznał sprawę polemik wokół książki za zamkniętą. Jednocześnie Ojciec święty przedstawił swoją wizję Kościoła.

W obszernej relacji włoskiego dziennika "La Repubblica" z wtorkowego spotkania sędziwego włoskiego publicysty, Eugenio Scalfariego z papieżem zamieszczony został jego komentarz do sprawy zdecydowanego sprzeciwu wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn na terenach Amazonii, gdzie brakuje księży.

Przeciwko tej propozycji wystąpił prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Sarah, który w wydanej we Francji książce "Z głębi naszych serc" przytoczył też wypowiedź emerytowanego papieża o tym, że "nie może milczeć", gdyż "celibat jest niezbędny" oraz że nie można jednocześnie realizować dwóch powołań, czyli małżeńskiego i kapłańskiego.

Scalfari następująco opisał reakcję Franciszka:

"Odpowiedź była taka, że zawsze jest ktoś, kto zgłasza sprzeciw w organizacji, która obejmuje setki milionów osób na całym świecie. Sprawa z Ratzingerem jest zatem zamknięta".

Następnie papież dodał, że obecność "przeciwników" należy "uważać za zjawisko dość normalne w strukturze tego rodzaju".

W czasie tej rozmowy papież przedstawił także swą wizję Kościoła mówiąc:

"Ma on obowiązek stać się bardziej nowoczesny; być z ubogimi i słabymi, a nie z bogatymi i silnymi".

Papież wyznał też, że nie czuje się mistykiem.

- Kieruje mną pragnienie przetrwania naszego Kościoła, dostosowania naszego zbiorowego ducha do społeczeństwa obywatelskiego i nowoczesnego. Religie i to nie tylko ta katolicko-chrześcijańska powinny poznać bardzo dobrze nowoczesne społeczeństwo w swej głębi kulturowej, duchowej

 - oświadczył Franciszek, cytowany przez Scalfariego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Chcą zmienić nazwę powiatu ze względów promocyjnych

Pnorama Karkonoszy / fot. wikipedia

  

Rada Powiatu Jeleniogórskiego wystąpi z wnioskiem do MSWiA o zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. Zamiar zmiany nazwy powiatu tamtejsi radni tłumaczą względami promocyjnymi.

Powiatowi radni podjęli uchwałę ws. złożenia wniosku o zmianę nazwy powiatu. Wcześniej – jak podano na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze – odbyły się konsultacje z mieszkańcami powiatu; zapytano też o opnie w tej sprawie samorządy gminne.

Powiatowi samorządowcy uważają, że zmiana nazwy pozwoli na lepszą identyfikację powiatu oraz przyczyni się do jego promocji. "Stanowić będzie dopełnienie podejmowanych dotychczas wspólnych działań w zakresie promocji oraz umożliwi podejmowanie nowych, ukierunkowanych na rozpowszechnianie i propagowanie folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowanie lokalnej tożsamości" - podano.

Jak dodano, "powiat karkonoski" wprost kojarzyłby się z Karkonoszami – jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts