"Fryzjer" skazany! Koniec najdłuższego procesu o korupcję w sporcie

Ryszard F. (po lewej) na archiwalnym zdjęciu tygodnika Piłka Nożna / twitter.com @pn20lat

  

Na karę 4,5 roku więzienia skazał wrocławski sąd Ryszarda F. ps. „Fryzjer” oskarżonego o korupcję w polskiej piłce nożnej. Sąd uznał winnym „Fryzjera” tego, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek.

Sąd uznał, że "Fryzjer" jest winny niemal wszystkich z ponad 100 zarzutów, w tym między innymi tego, że obiecywał i wręczał łapówki. Wymierzył mu karę 4,5 roku więzienia oraz orzekł wobec niego zakaz organizacji i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat.

"Fryzjer" został oskarżony o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. Łącznie przypadki ustawienia meczów wykryto w 68 polskich klubach.

Prokurator domagała się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia. Dla pozostałych oskarżonych w tym procesie - 30 byłych działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy - kar od trzech lat bezwzględnego więzienia do sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Wśród nich znajdują się m.in. były sędzia i ekspert telewizyjny Wit Ż., czy piłkarz będący legendą Lecha Poznań, Piotr R.

Dokumentowaniem sprawy przez lata zajmował się blog Piłkarska Mafia (link). Sąd umorzył zarzut mówiący o tym, że "Fryzjer" założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, ponieważ został on już wcześniej za to skazany.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, pilkarskamafia.blogspot.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kosiniak-Kamysz w Słupsku: będę zdeterminowany

/ W.Kosiniak-Kamysz

  

- Będę zdeterminowany, by przeprowadzić reformę służby zdrowia – powiedział w Słupsku kandydat na prezydenta, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że nie będzie z tym czekał do kolejnych wyborów parlamentarnych. Zadeklarował chęć współpracy z rządzącymi.

Obiecał, że chce współpracować ze wszystkimi środowiskami, z tymi, „którzy dziś rządzą, by ułatwić dostęp do lekarzy i pielęgniarek, skrócić kolejki, oddłużyć szpitale, zwiększyć finansowanie, zatrzymać lekarzy, którzy uczą się w Polsce i przyciągnąć tych, którzy chcą do Polski przyjechać”.

Podkreślił, że kandyduje na prezydenta, bo „prezydent niewywodzący się z obozu rządzącego to też jest gwarancja niezależności, kontroli różnych ośrodków władzy nad służbami specjalnymi”. Kosiniak-Kamysz wyraził tę opinię w kontekście doniesień medialnych o „wypływających milionach z kasy CBA” oraz „spowiedzi byłego agenta Tomka”.

Szef PSL powiedział, że Polacy oczekują debaty między kandydatami na prezydenta i wezwał do niej wszystkich, którzy zadeklarowali swój start w wyborach prezydenckich. 

Kosiniak-Kamysz, będąc w Słupsku, wymienił trzy sprawy lokalne, którymi się zajmie już teraz jako szef klubu parlamentarnego i kandydat na prezydenta.

W jego ocenie Urząd Morski musi pozostać w Słupsku. Poinformował, że będzie rozmawiał z szefem komisji gospodarki morskiej Markiem Sawickim (PSL) o zorganizowaniu specjalnego posiedzenia komisji w tej sprawie. Zaznaczył, że będzie dążyć do zmiany rozporządzeni, w którym minister gospodarki morskiej znosi Urząd Morski w Słupsku od 1 kwietnia 2020 r.

Podkreślił, że będzie zabiegał o budowę S6 oraz o możliwość stworzenia w Słupsku wydziału lekarskiego, który mógłby rocznie kształcić nawet 60 studentów.

Kosiniak-Kamysz był pytany przez dziennikarzy o wtorkową wizytę w Polsce wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej, o to, czy w sprawie uchwały dyscyplinującej sędziów „PiS jest gotowy do zrobienia kroku w tył”.

„Chaos nie służy obywatelom, nie służy sędziom. Moim zdaniem ważniejsze byłoby spotkanie pomiędzy I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf a premierem Mateuszem Morawieckim"

- podkreślił.

Kosiniak-Kamysz, który we wtorek przebywa w województwie pomorskim, odwiedzi jeszcze Bytów i Miastko. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts