Do czego chce zmusić huty Timmermans?

/ User:Olaf Kosinsky|Olaf Kosinsky [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Huty zamiast węgla będą musiały używać wodoru – tak o rozmiarach stojących przed Unią Europejską wyzwań inwestycyjnych mówił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, przedstawiając koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu.

W swoim wystąpieniu przed zasiadającymi w Komitecie Regionów samorządowcami z UE-28 Holender niewiele miejsca poświęcił konkretom dotyczącym finansowania transformacji energetycznej UE. Skupił się natomiast na zobrazowaniu zagrożenia i rozmiarów inwestycji, które trzeba będzie ponieść, aby UE stała się neutralna dla klimatu.

"Huty zamiast węgla i innych paliw kopalnych będą musiały wykorzystywać wodór, proszę sobie tylko wyobrazić, jaki poziom inwestycji będzie tutaj konieczny (…). Trzeba będzie zastanowić się, jak uwolnić potencjał inwestycyjny inwestorów publicznych i prywatnych"

– mówił Timmermans.

Wiceszef Komisji Europejskiej kilkukrotnie podkreślał, że mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym. Porównał obecną sytuację do odkrycia przez astronomów komety, która zmierza w kierunku Ziemi i uderzy w nią za 30 lat, jeśli nie podejmiemy działań. Zapytał, czy wówczas pojawiłyby się głosy, że trzeba coś zrobić, ale nie powinno być to zbyt uciążliwe i nie powinno wpływać za bardzo na biznes.

"Znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, to, co jest konieczne do zrobienia, to nie jest coś, co jest przyjemne, więc proszę nie mówić, że te zmiany nie mogą przeszkadzać przedsiębiorstwom. Wszystko i wszyscy będą musieli się dostosować, zresztą większość firm rozumie tę awaryjną sytuację (…). Mamy do czynienia z fundamentalną zmianą paradygmatu, im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej dojdziemy tam, gdzie powinniśmy"

– oznajmił Timmermans.

Dodał, że jest realistą, ale jednocześnie optymistą - uważa, że Europa może stać się nowym przywódcą światowej gospodarki, tworząc gospodarkę o obiegu zamkniętym, budując ogólnoeuropejskie sieci energetyczne, w tym samym czasie rezygnując z węgla.

Komisja Europejska chciałaby, żeby jeszcze w grudniu wszystkie państwa członkowskie UE zobowiązały się do celu neutralności klimatycznej, aby Europa do 2050 r. stała się "pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem". Na razie na złożenie tak daleko idącej deklaracji nie zdecydowała się Polska, która musiałaby ponieść najwyższe koszty transformacji.

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że celem eurokomisarzy wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym będzie zmobilizowanie w latach 2020-2027 na ten cel funduszy rzędu 100 mld euro.

Timmermans odniósł się natomiast do proponowanego instrumentu, który miałby pomóc regionom odchodzącym od paliw kopalnych - Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, mówiąc, że choć jest on bardzo ważny, jest tylko jednym z elementów szerszego mechanizmu. Zdaniem wiceszefa KE Unia musi przeorientować wszystkie polityki, by pomóc zarówno regionom i miastom, jak i państwom członkowskim.

"Jeśli chodzi o Zielony Ład – zawsze słyszę pytanie: ale czy możemy sobie na to pozwolić, gdyż potrzebujemy inwestycji na poziomie setek miliardów euro rocznie, a następnie pada pytanie, skąd pozyskamy środki. Mnie to aż tak nie niepokoi, ale (…) chciałbym, żeby ludzie zrozumieli, że koszty braku działania będą ogromne"

– podkreślił Timmermans.

Neutralność dla klimatu, którą UE miałaby osiągnąć w 2050 r., wiąże się z koniecznością ograniczania emisji CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych. Będzie to szczególnie trudne dla krajów takich jak Polska, których gospodarka opiera się na węglu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ależ mocne! Radny PiS w dwie minuty pokazał, o co chodzi z in vitro. „Nie wkurzajcie Jezusa!”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

To było wystąpienie w stylu Ronalda Reagana! I nikogo nie zdziwi, że ze strony Lewicy spotkało się z zarzutem szerzenia nienawiści. Zbigniew Czerwiński, radny PiS, w ciągu trwającej dwie minuty inscenizacji wytłumaczył wszystkim tym, którzy dotąd nie do końca rozumieli, o co chodzi z tym in vitro. Na koniec zwrócił się do tych radnych PO, którzy są katolikami: „Nie wkurzajcie Jezusa! Byłem nie dawno z żoną w Mantui. Tam jest taki świetny fresk pokazujący Jezusa wypędzającego kupców ze świątyni”. Na FILMIE poniżej pokaz, po którym wszystko staje się jasne, zaczyna się w 3 minucie i 24 sekundzie.

Wystąpienie Zbigniewa Czerwińskiego, który w czasach walki z komunizmem używał pseudonimu „Szymon Konarski” i był jednym z prekursorów polskiego happeningu, było odpowiedzią na kulturową wojnę, którą rozpoczął w Poznaniu prezydent Jacek Jaśkowiak. Przypomnijmy, że w jej ramach prezydent z PO blokuje odbudowę zburzonego przez hitlerowców Pomnika Wdzięczności, z figurą Chrystusa Króla, natomiast wspiera parady gejów i otwiera całodobowe gabinety ginekologiczne. Teraz PO zapowiedziała przeznaczenie 300 tys. złotych na pilotażowy plan finansowania in vitro.

Film z inscenizacji radnego wielkopolskiego sejmiku, po której osoby dotąd średnio zorientowane zaczynają rozumieć, na czym naprawdę polega „niewinna” procedura in vitro, pokazany został w programie „Wywiad z chuliganem”, od 3 minuty i 24 sekundy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts