Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotowała 2 tys. świątecznych paczek

/ caritas.pl

  

Dwa tysiące świątecznych paczek przygotowała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Trafią one do osób najbardziej potrzebujących oraz będą rozdawane na wspólnych wigiliach dla najuboższych i samotnych – poinformował rzecznik Caritas Paweł Trawka

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej na zlecenie gminy Wrocław przygotowała dwa tysiące paczek żywnościowych dla najuboższych i potrzebujących mieszkańców Wrocławia. Teraz świąteczne upominki zostaną przekazane do rad osiedli oraz innych miejsc dystrybucji. 500 paczek zostanie wręczonych podczas "Wigilii dla samotnych i potrzebujących" w Zajezdni Dąbie

- powiedział rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Paweł Trawka.

Dodał, że w paczkach znalazło się 24 tys. kg żywności, a przygotowywało je ponad 100 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas, ze Szkolnych Kół Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, Szkoły Podstawowej nr 107 i Liceum Ogólnokształcącego nr 10, a także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz harcerze Związku Harcerstwa Polskiego.

Zakończyliśmy pierwszy etap tej fantastycznej akcji. Wolontariusze zapakowali cały asortyment, teraz przed nami dowiezienie go do odbiorców

- mówił Michał Brzezicki, koordynator akcji.

To dopiero początek naszych Bożonarodzeniowych akcji. Przed nami zbiórka żywności, finał akcji Nasza Paka, a także przygotowanie wigilii dla samotnych i potrzebujących oraz rozpoczynająca się w pierwszą niedzielę adwentu dystrybucja świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To czas wielkiej radości, wielkiej otwartości serc, przekazywania i dzielenia się dobrocią, która przygotowuje nas na dobre przeżycie Świąt Narodzenia Pańskiego

- powiedział ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor Wrocławskiej Caritas.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śląskie: ok. 60 proc. pieców do wymiany

/ Image by OpenClipart-Vectors from

  

Ok. 60 proc. ankietowanych gospodarstw domowych w centralnej części województwa śląskiego, korzystających obecnie z pieców węglowych, musi do końca 2021 r. zmienić sposób ogrzewania – wynika z badania zleconego przez spółkę Tauron Ciepło.

Badanie wykazało, że ok. 60 proc. z pieców węglowych obecnie wykorzystywanych w tzw. aglomeracji śląsko-dąbrowskiej (na terenie działania spółki Tauron Ciepło) wyprodukowano przed 1 stycznia 2012 r. Obowiązek wymiany takich pieców do końca 2021 r. wynika z obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej.

Analizę dotyczącą znajomości i konsekwencji przepisów tej uchwały na terenie miast regionu, gdzie ciepło sieciowe dostarcza Tauron Ciepło, przeprowadziła w IV kwartale 2019 r. Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

„Chcieliśmy uzyskać aktualne i miarodajne dane na temat świadomości społecznej dotyczącej konieczności wymiany źródła ogrzewania” - wyjaśniła rzeczniczka Tauronu Ciepło Małgorzata Kuś. „Wyniki pokazują, że mimo różnorodnych działań informacyjnych, do znacznej części opinii publicznej nie dotarła informacja na temat przepisów uchwały i wynikających z nich obowiązków” - wskazała Kuś.

Badanie pokazało m.in., że o uchwale antysmogowej słyszało 76,8 proc. ankietowanych, 22,1 proc. z nich uznało, że zapisy ich nie dotyczą, a kolejne 54 proc. przyznało, że nie ma wiedzy na ten temat.

Pytania kierowane do obecnych użytkowników kotłów węglowych wykazały, że tylko 2,9 proc. z nich potwierdziło najwyższą, piątą klasę energetyczną (lub tzw. EcoDesign) posiadanych urządzeń. Z raportu z badania umieszczonego na stronie spółki wynika, że brak wiedzy nt. klasy posiadanego kotła zgłosiło ponad 80 proc. ankietowanych.

Kluczową kwestią, o jaką pytano, był rok produkcji kotła, który wraz z informacją o klasie energetycznej urządzenia wyznacza termin jego wymiany.

„Okazało się, że 60,1 proc. obecnie użytkowanych kotłów będzie trzeba wymienić do końca 2021 r., ponieważ zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 r.” - podkreśliła rzeczniczka Tauronu Ciepło.

Z raportu z badania wynika, że w latach 2012-14 powstało 13,3 proc. używanych przez respondentów pieców, w latach 2015-17 – 15 proc., a w latach 2018-19 – 7,1 proc.

Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 4,5 proc. badanych.

Ponadto ponad 55 proc. pytanych zadeklarowało wiedzę, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, np. na przyłączenie do ciepła sieciowego. Według Kuś znaczący odsetek osób z konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które w najbliższych dwóch latach będą musiały wymienić piec, zadeklarowało chęć podłączenia ciepła sieciowego.

Rzeczniczka Tauronu Ciepło przypomniała, że proces podłączenia ciepła sieciowego może trwać do kilkunastu miesięcy, dlatego dla użytkowników najstarszych kotłów to ostatni moment na podjęcie decyzji o przyłączeniu do sieci ciepłowniczej.

Podłączenie do sieci obejmuje: sprawdzenie na wniosek zarządcy budynku możliwości podłączenia, informację z Tauronu Ciepło nt. niezbędnych prac, ich terminów i kosztów (po stronie spółki jest doprowadzenie sieci do budynku, a po stronie odbiorcy - instalacje wewnętrzne) oraz - po akceptacji oferty - decyzja o podłączeniu i przeprowadzenie prac przyłączeniowych.

W 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, wprowadzającą ograniczenia i zakazy w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, szczególnie kotłów, kominków i pieców - jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło.

Przepisy uchwały wprowadziły zakaz używania paliw: węgla brunatnego i produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

Uchwała antysmogowa określiła też terminy, w których konieczna jest wymiana ogrzewania na bardziej ekologiczne. Dla kotłów węglowych wyprodukowanych do 1 stycznia 2012 r., to 1 styczeń 2022 r., dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2014 r. - 1 styczeń 2024 r., dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2016 r. - 1 styczeń 2026 r., a dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2018 r. - 1 styczeń 2028 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts