Rosjanie chcą wrogo przejąć Police? Dziwny udziałowiec z jedną akcją, który głosował jak Acron

/ mat. pras.

  

22 listopada na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Grupy Azoty jeden z akcjonariuszy złożył deklarację objęcia 93 mln akcji nowej emisji, z których pieniądze mają sfinansować projekt Polimery Police. Gdyby je rzeczywiście objął, uzyskałby w podwyższonym kapitale spółki z Polic 50 proc. plus jedną akcję i teoretycznie mógłby ją wrogo przejąć.

Jeden z udziałowców Grupy Azoty, posiadający tylko jedną akcję spółki, na piątkowym NWZ ustnie zadeklarował, że zamierza złożyć zapis na 93 mln akcji z liczącej 110 mln akcji emisji, która ma na celu pozyskanie środków na projekt Polimery Police. Jeśli rzeczywiście chciałby przejąć akcje, musiałby wyłożyć kwotę ok. 1 mld zł i ją zdeponować.

Wiadomo, że nie byłyby to jego pieniądze, zwłaszcza że – jak ustalono – ów akcjonariusz to radca prawny ze Śląska. Kto w takim razie wyłożyłby miliard? – Z analizy liczby głosów oddanych na walnym zgromadzeniu dwa tygodnie wcześniej wynika, że człowiek ten głosował przeciwko uchwale dotyczącej finansowania Polimerów, a więc tak jak posiadający 20 proc. udziałów w Grupie Azoty rosyjski Acron – twierdzi informator "Gazety Polskiej Codziennie".

Rosjanie z Acronu w 2012 r. próbowali wrogo przejąć Azoty Tarnów. Ponad dwa tygodnie temu chcieli zablokować jedną z największych inwestycji w polskim przemyśle – projekt Polimery Police, a teraz najwyraźniej zamierzają przejąć kontrolę nad spółką z Polic, jednym z największych polskich przedsiębiorstw chemicznych.

– Gdyby doszło do sytuacji, że wspomniany akcjonariusz objąłby 93 mln akcji z emisji liczącej 110 mln, to biorąc pod uwagę, że obecnie liczba akcji Polic wynosi 75 mln, w podwyższonym kapitale spółki uzyskałby 50 proc. plus jedną akcję, na podstawie której złożyłby zapis w ofercie

– wyjaśnia informator "Gazety Polskiej Codziennie".

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

W grudniu poznamy kandydata Lewicy

Adrian Zandberg / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W grudniu zostanie ogłoszona decyzja ws. kandydata Lewicy na prezydenta; "rozegra się ona na rozstawionej już szachownicy" - podkreślił lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.

Zandberg pytany w Polsat News, czy nie ma ambicji startu w wyborach prezydenckich odpowiedział, że lewicowa koalicja (SLD, Razem, Wiosna) zakłada wspólne podejmowanie decyzji i ich ogłaszanie. "Decyzja zapadnie w grudniu" - zapewnił.

Ocenił, że Lewica jest w "komfortowej sytuacji".

"Prawicowe i centroprawicowe ugrupowania deklarują swoich kandydatów, którzy będą ze sobą konkurować, a Lewica jest w tej kolejce ostatnia i decyzja jest decyzją, która rozgrywa się na rozstawionej już szachownicy"

- podkreślił.

Zandberg pytany o prawyborczą debatę Platformy Obywatelskiej z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka ocenił, że Kidawa-Błońska prezentuje się jako kandydatka, która idzie w stronę konserwatywną i chce konkurować o głosy z Szymonem Hołownią. Według niego Jacek Jaśkowiak jest "w zupełnie innym miejscu". Zandberg stwierdził jednocześnie, że o rywalizację z potencjalnym kandydatem PO powinien "martwić się" kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, z jakim hasłem do przyszłorocznych wyborów prezydenckich pójdzie Lewica, Zandberg stwierdził, że dla nikogo nie jest zaskoczeniem to, czym jest projekt lewicowej koalicji. Wymienił, że dla Lewicy ważne są "prawa człowieka, demokracja i troska o tych, którzy są słabsi". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl