Jakimowicz dostał program w TVP! I podniosło się larum. Za Macierewicza

/ https://www.facebook.com/2286951037999622/photos/a.2286951057999620/2792453194116068/?type=1&theater

  

W jednym z odsłon programu #Jedziemy Michała Rachonia aktor Jarosław Jakimowicz zwrócił się do byłego szefa MON Antoniego Macierewicza z podziękowaniami. "Dziękuję za 50 lat walki o niepodległość. Dziękuję za kraj, w którym żyję. W imieniu moich dzieci, Polaków, wszystkich, którzy to rozumieją, bądź rozumieją inaczej – mówił. Niektóre media uważają, że to właśnie opisane wyżej zachowanie miało przybliżyć aktora do zdobycia nowej "fuchy" w Telewizji Polskiej. Oto bowiem Jakimowicz poprowadził dzisiaj po raz pierwszy program „Pytanie na śniadanie extra”.

Na początku listopada gościem Michała Rachonia w programie #Jedziemy był Antoni Macierewicz. Po skończonej rozmowie politycznej, format programu przewiduje zmianę gości bez zbędnego maskowania czołówkami czy reklamami. Gdy kolejna część była gotowa do emisji, wtem wydarzyło się coś nietypowego…

Reżyserka mnie znienawidzi... Dziękuję za 50 lat walki o niepodległość. Dziękuję za kraj, w którym żyję. W imieniu moich dzieci, Polaków, wszystkich, którzy to rozumieją, bądź rozumieją inaczej. Raz jeszcze dziękuję, naprawdę. Jestem dumny i zaszczycony

- mówił aktor Jarosław Jakimowicz, ściskając rękę ministra Antoniego Macierewicza. 

Niektóre media uważają, że to właśnie opisane wyżej zachowanie miało przybliżyć aktora do zdobycia nowej "fuchy" w Telewizji Polskiej. Oto bowiem Jakimowicz poprowadził dzisiaj po raz pierwszy program „Pytanie na śniadanie extra”.

Wprost.pl informuje o tym w taki sposób:

Jarosław Jakimowicz w poniedziałek 18 listopada po raz pierwszy poprowadził program „Pytanie na śniadanie extra” w TVP2. Wcześniej regularnie bywał gościem programów Michała Rachonia w TVP Info, a ostatnio zasłynął niespodziewanymi publicznymi podziękowaniami pod adresem Antoniego Macierewicza.

Portal Wirtualne Media informuje zaś, że Jakimowicz ma być gospodarzem program raz w tygodniu.

„Pytanie na śniadanie extra” emitowane jest od poniedziałku do soboty od razu po „Pytaniu na śniadanie”, zwykle o 11:10.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

„Czołgi na ulice”, „Ku*wa, ludzi zabiłem!” - niepublikowane dotąd nagrania z pacyfikacji Gdańska

/ ipn.gov.pl

  

Instytut Pamięci Narodowej opublikował film, w którym prezentuje niepublikowane dotąd nagrania rozmów jednostek MO i wosjka, biorących udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 r. Nagrania podsłuchane zostały przez działaczy Solidarności i zachowane po dziś dzień na kasetach. W tle słychać m.in. salwy czołgowych armat, które wyprowadzono wówczas na ulice.

16 grudnia 1981 r. o godzinie 6.27 oddziały wojska i milicji wkroczyły na teren Stoczni Gdańskiej im. Lenina pacyfikując zakład i kończąc trwający od paru dni strajk. Okazało się jednak, że akcja sił bezpieczeństwa nie tylko nie rozładowała napiętej sytuacji w mieście, lecz wręcz przeciwnie, przyczyniła się do jej eskalacji

- napisał historyk Robert Chrzanowski z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Opublikowany przez IPN zapis dźwiękowy znajduje się w zbiorach Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku. Są to dwie kasety podarowane przez uczestnika wystąpień studenckich w 1968 r. i działacza NSZZ "Solidarność" Kazimierza Koralewskiego oraz osobę anonimową. Zawierają nagrania rozmów jednostek MO i wojska biorących udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 r., które zostały podsłuchane przez specjalnie dostrojone odbiorniki działaczy solidarnościowych.

Na nagraniach został zarejestrowany moment oddania salw przez czołgi - z nagrania wynika, że były to strzały oddane ślepą amunicją w okolicach dworca kolejowego.

Jarosz. W odległości 300 metrów od dworca zatrzymaj się i skierować lufy w kierunku na dworzec kolejowy. Do góry! Do góry! Skierować lufy w kierunku dworca do góry i z dwóch pierwszych oddać strzały. I z dwóch pierwszych oddać strzały ślepą

- brzmią opublikowane rozkazy.

Słychać także nerwowe rozmowy milicjantów i żołnierzy pacyfikujących protesty. W pewnym momencie pada pytanie: "teraz tak, z ilu metrów możemy strzelać amunicją ostrą". Padają też liczne polecenia m.in. "czołgi należy ustawić tak, żeby można było je jak najszybciej podciągnąć, jak najszybciej do bramy albo do bram na tych kierunkach, gdzie będą atakować, a przede wszystkim na bramę środkową".

IPN podał, że wśród występujących zapisie kryptonimów AS-15 oznacza stanowisko dowodzenia sztabu Komendy Wojewódzkiej MO w Gdańsku (tu prawdopodobnie dyspozycje wydawał naczelnik Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania KWMO mjr Ryszard Guzikowski lub wyznaczona przez niego osoba), zaś 48 i 268 oznaczają jednostki MO pacyfikujące ulice Gdańska. Instytut zwrócił także uwagę, że istotnym uzupełnieniem opublikowanego materiału jest pozyskana w tym roku relacja Lecha Reglińskiego, który w grudniu 1981 r. pełnił służbę w jednostce wojskowej - 16 pułku czołgów średnich - skierowanej do Gdańska.

W piątek mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od rana 13 grudnia 1981 r. nadawano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

W wyniku stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, przystanekhistoria.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl