Makabryczne odkrycie w Wielkiej Brytanii. Zidentyfikowano wszystkich 39 zmarłych

/ / Zdjęcie ilustracyjne / By Graham Richardson from Plymouth, England - Devon & Cornwall Police WA09HPZUploaded by oxyman, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10670992

  

Wszystkie ofiary, znalezione w ciężarówce chłodni 23 października w Wielkiej Brytanii, były obywatelami Wietnamu – podała w czwartek wietnamska policja. Rodziny zidentyfikowanych zostały już powiadomione.

Wietnamskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego podało, że zmarli pochodzili z sześciu prowincji - Haiphong, Hai Duong, Nghe An, Ha Tinh, Quang Binh i Hue. Brytyjska policja, która w tej sprawie ściśle współpracowała ze służbami wietnamskimi, oświadczyła, iż identyfikacja ofiar "jest ważnym krokiem w całym dochodzeniu i umożliwia współpracę w celu wspierania rodzin ofiar".

Do makabrycznego odkrycia doszło w nocy z 22 na 23 października w parku przemysłowym Waterglade Industrial Park, ok. 30 km na wschód od Londynu. Ciała 31 mężczyzn i ośmiu kobiet znajdowały się w kontenerze chłodni, umieszczonym na naczepie ciężarówki. Kontener przypłynął tej samej nocy z belgijskiego Zeebrugge do angielskiego portu Purfleet, gdzie odebrał go kierowca ciężarówki, która - jak się przypuszcza - przyjechała z Irlandii Północnej.

Początkowo sądzono, że wszystkie ofiary to obywatele Chin; tę wersję wstępnie potwierdzały policja i chińskie władze, później jednak pojawiało się coraz więcej poszlak wskazujących, że przynajmniej część z ofiar mogła być Wietnamczykami.

Władze brytyjskie na razie postawiły zarzuty dwóm osobom - 25-letniemu kierowcy ciężarówki, który został aresztowany tego samego dnia, kiedy odkryto ciała oraz - w piątek - 23-letniemu mężczyźnie zatrzymanemu w Irlandii. Obaj pochodzą z Irlandii Północnej. Postawiono im zarzuty zabójstwa, uczestnictwa w przemycie ludźmi oraz pomocy w nielegalnym przedostaniu się na terytorium Wielkiej Brytanii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Firma Solorza wygrała przetarg na ok. 70 mln złotych. Czescy informatycy w jeden weekend ją wyręczyli

/ twitter.com / @oldrichkruchna

  

Spółka Asseco Poland, w której jednym z głównych udziałowców jest Zygmunt Solorz, może stracić nawet 70 mln zł. Firma miała otrzymać te pieniądze od rządu Czech, za przygotowanie systemu do sprzedaży elektronicznych winiet autostradowych. Problem w tym, że do akcji wkroczyli zwolennicy wolnego oprogramowania (open source) i wykonali zadanie - w dodatku za darmo.

Państwo czeskie chciało wydać na system 400 mln koron, czyli właśnie około 70 mln zł. Zainicjował go ówczesny minister transportu, Vladimír Kremlík, a wygrało Asseco. Decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką społeczności open source, na czele której stanął Tomáš Vondráček, pełniący na co dzień rolę dyrektora generalnego lokalnej agencji interaktywnej Actum. W ostrych słowach skomentował, że państwo chce zmarnotrawić pieniądze podatników - czytamy na portalu dobreprogramy.pl

Vondráček nie poprzestał na krytyce i postanowił działać - zorganizował w miniony weekend tzw. hackaton, pod hasłem #znamkamarada. Na miejscu pojawiło się około 60 programistów, którzy działając za darmo wykonali platformę. O godzinie 19:00 w niedzielę ogłosili, że jest gotowa i dostępna publicznie pod adresem https://fairznamka.cz.

 

Budowa całego systemu, jak twierdzi inicjator, zajęła zespołowi 49 godzin. Tymczasem funkcjonalność jest ponoć szersza od zdefiniowanej w przetargu. Nowy minister transportu, Karel Havlíček, twierdzi, że zapoznał się z programem, jest z niego zadowolony i zamierza anulować przetarg - informuje portal.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dobreprogramy.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts