Dodała, że do zatrzymania obcokrajowców doszło w miniony czwartek, jednak z uwagi na prowadzone czynności procesowe w tej sprawie nie była ona nagłaśniana.

Pod zarzutem próby nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymano dwie Wietnamki w wieku 22 i 27 lat i ich 18-letniego rodaka. Autem osobowym, w którym jechali do Niemiec kierował 32-letni obywatel Białorusi, który ma zarzut udzielenia im pomocy.

"Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom Straży Granicznej, że w Polsce pracuje pierwszy dzień w firmie UBER w Warszawie, a osoby które z nim podróżują poprosiły go, aby zawiózł je do Berlina"

- powiedziała Konieczniak.

Dodała, że obywatele Wietnamu zostali zobowiązani decyzją administracyjną do opuszczenia naszego kraju. Jednocześnie otrzymali zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw Strefy Schengen przez okres dwóch lat.

Postępowanie w tej sprawie realizują funkcjonariusze SG pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach. Obywatele Wietnamu oraz Białorusin do czasu jego zakończenia będą przebywać w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.

Za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi do 3 lat więzienia. Natomiast za organizację innym osobom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.