Szczątki Franco przeniesione z mauzoleum

Dolina Poległych / Olga Alehno niezalezna.pl

  

W Hiszpanii przeprowadzono dziś ekshumację szczątków Francisco Franco, które zostały następnie przetransportowane z mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz w Mingorrubio.

Ponowny pochówek odbył się z inicjatywy socjalistycznego rządu Hiszpanii Pedra Sancheza.

Szczątki hiszpańskiego generała przetransportowano śmigłowcem, aby uniknąć ewentualnych blokad drogowych ze strony sympatyków frankizmu. Ceremonia ekshumacji miała charakter prywatny i uczestniczyła w niej głównie rodzina zmarłego.

Do bazyliki wojny domowej, w której w 1975 r. złożono ciało Franco, nie wpuszczono dziennikarzy. Wśród osób spoza rodziny generała uczestniczących w ekshumacji była m.in. hiszpańska minister sprawiedliwości Dolores Delgado.

W trakcie wyprowadzenia trumny poza bazylikę niektórzy z członków rodziny generała krzyczeli „Niech żyje Franco!”, „Niech żyje Hiszpania!”.

Przed bramą nekropolii, na której spoczywa m.in. żona generała, zgromadziło się kilkuset członków rodziny Franco, sympatyków frankizmu oraz dziennikarzy.

Rodzina generała do końca próbowała uniemożliwić ekshumację. Po zatwierdzeniu przez Sąd Najwyższy w Madrycie przeniesienia szczątków polityka poza Dolinę Poległych wnuki Franco zaskarżyły m.in. ten werdykt do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak przychylił się do orzeczenia SN.

24 września hiszpański Sąd Najwyższy orzekł na korzyść rządu Sancheza, przyznając mu prawo do „szybkiego przeniesienia” szczątków Franco z Doliny Poległych. Sędziowie odrzucili proponowaną przez rodzinę zmarłego możliwość pochówku w madryckiej katedrze Almudena, gdzie Franco mają swój grobowiec.

Hiszpańskie media, podobnie jak opinia publiczna, są podzielone w sprawie ekshumacji Franco. Lewicowe i liberalne gazety piszą w czwartek o sprawiedliwości dziejowej, ale odnotowują też, że przeniesienie szczątków dyktatora po 44 latach od jego śmierci kosztowało państwowy budżet ponad 60 tys. euro.

Z kolei media prawicowe wpisują się w retorykę rodziny generała oraz sympatyków frankizmu, twierdząc, że Sanchez „działał z pobudek politycznych, kierując się rewanżyzmem” oraz traktował ekshumację Franco jako element kampanii socjalistów przed wyborami parlamentarnymi 10 listopada.

Czwartkowa uroczystość ponownego pochówku generała Franco odbyła się bez honorów państwowych, o które zabiegali członkowie jego rodziny.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tzw. trzynastki i czternastki w wykazie prac Rady Ministrów

/ fot. Aleksander Mimier

  

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się punkt dotyczący corocznych wypłat tzw. trzynastych emerytur. Zaproponowano ponadto, by w 2021 r. doszło do jednorazowej wypłaty tzw. czternastek.

Wypłata tzw. trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów czytamy, że projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury (obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie). Rząd zapowiedział, że w 2020 r. najniższa emerytura wyniesie 1200 zł brutto (obecnie jest to 1100 zł).

Ponadto rząd proponuje również wypłatę dodatkowego jednorazowego świadczenia w 2021 r. (w większości przypadków w listopadzie). W informacji wskazano, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,7 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń).

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,7 tys. zł dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,7 tys. zł.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowo, zaproponowano zmianę w ustawie o Funduszu Solidarnościowym – dostosowującą nazwę świadczenia z "jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego" na "dodatkowe roczne świadczenie pieniężne". Oznacza to, że z Funduszu będą mogły być finansowane 13. i 14. emerytury (obecnie ustawa, umożliwiająca finansowanie jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów ze środków Funduszu, jest procedowana w Senacie).

W wykazie prac rządu czytamy, że przyjęcie proponowanych rozwiązań zaplanowano do końca tego roku. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Podkreślono, że rozwiązanie ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl